fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

USA: Wilk szary ocalony przed wyginięciem. "Wyrok śmierci"

Gary Kramer [Public domain]/Wikimedia Commons
Amerykańska Służba Połowu i Dzikiej Przyrody (The US Fish and Wildlife Service) wkrótce ma zaproponować skreślenie wilka szarego z listy zagrożonych wyginięciem gatunków w USA - poinformował sekretarz zasobów wewnętrznych USA, David Bernhardt.

"Odtworzenie populacji wilka szarego dzięki Ustawie o Zagrożonych Gatunkach jest jednym z największych sukcesów naszych działań w zakresie ratowania gatunków. Wilk dołącza do innych gatunków, takich jak bielik amerykański, które znajdowały się na krawędzi, ale zostały ocalone dzięki Ustawie o Zagrożonych Gatunkach" - napisał rzecznik Służby Połowu i Dzikiej Przyrody.

Wilk szary był objęty w USA ochroną od lat 70-tych, kiedy jego populacja znacznie się zmniejszyła ze względu na zmniejszenie się populacji zwierząt, na które polowały wilki, a także zwalczanie drapieżników przez rolników. Obecnie w USA jest ponad 5600 wilków szarych - według szacunków rządowej agencji. W efekcie już w 2017 roku w Wyoming wilki przestały być objęte ochroną i rozpoczęto tam polowania na te zwierzęta.

Wilki szare nie były też nigdy chronione na Alasce - gdzie żyje ich obecnie od 7700 do 11200.

Decyzja o usunięciu wilków z listy gatunków zagrożonych wzbudza jednak kontrowersje u działaczy organizacji ekologicznych. Centrum na Rzecz Biologicznej Różnorodności (The Center for Biological Diversity), amerykańska organizacja pozarządowa nazywa propozycję usunięcia wilków z listy gatunków zagrożonych "wyrokiem śmierci na wilki szare w całym kraju". Ekolodzy zwracają bowiem uwagę, że w wyniku tej decyzji rozpoczną się polowania na wilki.

"Hodowcy zwierząt i myśliwi chcą śmierci wilków, ale my zapewnimy, by władze federalne wypełniły swoje zobowiązanie do odtworzenia populacji wilków w całym kraju" - głosi oświadczenie Collette Adkins, przedstawicielki Centrum.

Decyzję władz chwali natomiast organizacja rolników, American Farm Bureau Federation. Podkreśla ona, że wilków jest w niektórych miejscach tak dużo, że nie tylko atakują one zwierzęta hodowlane, ale również "spychają jelenie i łosie na tereny upraw rolnych, co powoduje jeszcze więcej zniszczeń".

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA