Reklama
Rozwiń

Niemcy zamykają ostatnią kopalnię węgla kamiennego

Piątek 21 grudnia 2018 będzie historyczną datą oznaczającą koniec 200-letniej ery węgla kamiennego w Niemczech. Gałąź przemysłu, która kiedyś napędzał wzrost gospodarczy kraju, przegrała walkę z tańszymi zagranicznymi konkurentami.

Aktualizacja: 21.12.2018 15:19 Publikacja: 21.12.2018 14:47

O zamknięciu kopalni Prosper-Haniel zdecydowano już w 2007 roku. Tamtejsi górnicy otrzymali 11-letni

O zamknięciu kopalni Prosper-Haniel zdecydowano już w 2007 roku. Tamtejsi górnicy otrzymali 11-letni okres wypowiedzenia - pisze AFP

Foto: AFP

qm

W piątek po raz ostatni pracownicy z kopalni Prosper-Haniel w Bottrop zjadą pod ziemię, witając się tradycyjnym pozdrowieniem "Glueck auf, Kumpel". Górnicy zakończą swoją zmianę, przywożąc ostatni kawałek "czarnego złota" i wręczając go prezydentowi Frank-Walterowi Steinmeierowi. Udział w ceremonii zapowiedział też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

150-letnia kopalnia, której chodniki były wykopane przez sześć pokoleń górników, zostanie zapieczętowana na zawsze. - Czujemy głęboki smutek, że wszystko niedługo się skończy - powiedział 47-letni górnik Thomas Echtermeyer, cytowany przez agencję AFP.

Chociaż zamknięcie kopalni następuje w czasie ostrej krytyki energii z węgla jako najbrudniejszego paliwa kopalnianego, w przypadku Niemiec nie chodziło o zanieczyszczenie środowiska - podkreśla AFP. 200-letni motor niemieckiej gospodarki przegrał przez tańszy import z zagranicy. W czasach wielkiej prosperity, krótko przed kryzysem branży węglowej w 1958 r., kopalnie w Zagłębiu Ruhry wydobywały rocznie ponad 123 mln ton. W bieżącym roku wydobyto już tylko 1,8 mln ton - zauważa Deutsche Welle.

Obecnie wysokie standardy bezpieczeństwa oraz ekstremalnie głębokie położenie pokładów węgla w kopalni Prosper-Haniel powodowały, że koszty wydobycia były droższe niż gdziekolwiek indziej na świecie - rząd Niemiec oraz władze Nadrenii Północnej-Westfalii dotowały produkcję węgla miliardami euro - pisze DW.

Zamknięcie ostatniej kopalni jest ważnym wydarzeniem w regionie. Zawodnicy Borussii Dortmund na swój ostatni w tym roku mecz w Bundeslidze mają wybiegnąć na boisko z napisem "Danke, Kumpel" na koszulkach.

W szczytowym okresie przemysł wydobywczy zatrudniał z Niemczech 600 000 osób.

Obecnie większość węgla kamiennego, wykorzystywanego w elektrowniach węglowych w Niemczech, pochodzi z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Australii i Kolumbii.

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach