fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Ostatni nosorożec biały północny został uśpiony

AFP
Sudan, ostatni na świecie samiec nosorożca białego północnego padł w Kenii - podali przedstawiciele Ol Pejeta Conservancy, organizacji non-profit zajmującej się ochroną środowiska. Jedynymi przedstawicielami tego gatunku na Ziemi są obecnie dwie samice.

Ol Pejeta Conservancy poinformowała, że wraz z przedstawicielami kenijskich władz podjęła decyzję o uśpieniu 45-letniego samca w związku z gwałtownie pogarszającym się stanem jego zdrowia.

Sudan w ostatnim czasie przechodził terapię w związku z przypadłościami wieku starczego, które odbijały się na stanie jego mięśni i kości. Ponadto na ciele samca pojawiały się liczne rany skóry.

W lutym Sudan spędził dwa tygodnie leżąc w swojej zagrodzie z powodu problemów z chodzeniem spowodowanych głęboką raną prawej nogi.

"Jego stan znacznie pogorszył się w ciągu ostatnich 24 godzin. Zwierzę nie mogło stać i bardzo cierpiało" - podała Ol Pejeta. "Zespół weterynarzy podjął decyzję o uśpieniu go".

Sudan w przeszłości był mieszkańcem Dver Kralove Zoo w Czechach. Następnie przeniesiono go do rezerwatu prowadzonego przez organizację Ol Pejeta w Kenii, gdzie żył z dwoma ostatnimi samicami należącymi do tego gatunku - 27-letnią Najin i 17-letnią Fatu.

Kiedy próby sparowania zwierząt nie powiodły się, Ol Pejeta umieściła profil Sudana na popularnym profilu randkowym Tinder, licząc na zebranie 9 milionów dolarów koniecznych do przeprowadzenia sztucznego zapłodnienia jednej z samic.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA