fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Najpopularniejsze kierunki studiów

Fotolia.com
Spada liczba osób ubiegających się o przyjęcie na studia. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do których dotarła „Rzeczpospolita” wynika że, zarówno na studia pierwszego jak i drugiego stopnia o przyjęcie ubiegały się 416 153 osoby, w ubiegłym roku – 429 114.

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej osób – 42 759 - ubiegało się o przyjęcie na informatykę. Na drugiem miejscu znalazło się zarządzanie z 27 086, na trzecim psychologia z 22280 chętnymi absolwentami szkół średnich. - Kolejność ta zupełnie nie dziwi. Jeśli słyszymy, że dla informatyków pracy nie zabraknie przez wiele lat, ich pensje rosną, to młodzi chcą ją studiować – mówi Piotr Wielgomas, prezes firmy rekrutacyjnej Bigram S.A. Choć jak dodaje, warto by było, by kandydaci brali pod uwagę także inne studia inżynierskie, które często bardzo elitarne, z niewielką liczbą studentów, mogą dać sporą przewagę swoim absolwentom. Z drugiej strony niewielka liczba miejsc na tych kierunkach powoduje, że bardzo trudno się na nie dostać, Przykładowo o jedno miejsce na inżynierii farmaceutycznej ubiegało się 18,3 osób (to najwyższa liczba w ministerialnym zestawieniu) a na inżynierię i analizę danych – 17,8. Wśród kierunków politechnicznych najwięcej osób starało się o przyjęcie na automatykę i robotykę – 15686 osób.

Prawo w zestawieniu najpopularniejszych kierunków znalazło się na piątym miejscu. W tym roku o przyjęcie na nie ubiegało się 17 125 osób. Rok wcześniej było to 17 896 osób, czyli o 771 osób więcej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA