fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

#RZECZoPRAWIE - Katarzyna Wójcik o zmianach w systemie edukacji

Katarzyna Wójcik
Co rodzice powinni wiedzieć o zmianach w systemie edukacji i co to oznacza dla ich dzieci. Katarzyna Wójcik w programie #RZECZoPRAWIE.

Katarzyna Wójcik, dziennikarka Rzeczpospolitej: Na pewno nie. Nie wiadomo, kiedy znikną gimnazja. Nie wiadomo, czy w ogóle znikną. Nie jest to jeszcze przesądzone. Egzamin gimnazjalny może się więc utrzymać. Decyzję o ewentualnej likwidacji gimnazjów poznamy pod koniec czerwca. Rządzącym zależy przede wszystkim na tym, aby liceum trwało 4 lata, a nie trzy.

Coraz częściej mówi się o utworzeniu systemu 3 razy po 4 klasy. Najpierw byłaby edukacja wczesnoszkolna, która trwałaby 4 lata. Następny etap również liczyłby cztery klasy. Nie jest jasne do końca czy to miałyby być gimnazja, czy coś innego. I na koniec czteroletnie liceum.

Eksperci podkreślają, że gimnazja to skuteczne szkoły. Wyniki badań pokazują, że polscy 15-latkowie osiągają ponadprzeciętne wyniki w nauce. W matematyce są na 15. Miejscu na świecie, w przyrodzie zajmują 9. miejsce na świecie, natomiast w czytaniu ze zrozumieniem na miejscu 10. na świecie i 3. na kontynencie.

Generalnie z pomysłu reformy najbardziej niezadowolone są samorządy. Reorganizacja kosztuje. A dopiero co gminy wydały duże pieniądze na przystosowanie szkół do potrzeb sześciolatków. Teraz problem wraca. Są samorządy w których 80% decyduje się posłać dzieci do pierwszej klasy. Tak jest np. w Warszawie. Odwrotnie jest w Katowicach czy w Krakowie. Tam rodzice poślą do szkół 20 proc. sześciolatków.

Na pewno te dzieci, które wcześniej pójdą do szkoły mają większe szanse dostania się do dobrego do gimnazjum, liceum, czy na studia.

To, co skłania rodziców do pozostawienia dzieci w przedszkolu, to też opieka do późnych godzin. Przy czym często jest tak, że miejsca dla trzylatków w przedszkolu zabraknie ze względu na przyjęcie sześciolatków. Minister przekonuje jednak, że rodzice otrzymują 500 zł i są to środki, które można na ten cel spożytkować.

Zobacz wideo: Wójcik w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA