fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

PAN może otworzyć uniwersytet

Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk
Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Naukowcy mają się zająć dydaktyką. Nie wszyscy chwalą ten pomysł.

Jesienią wraz z projektem ustawy 2.0, regulującej prawo o szkolnictwie wyższym, zostanie przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk, który pozwoli jej utworzyć uniwersytet.

– Według szacunków uniwersytet PAN w światowych rankingach zajmowałby miejsce w pierwszej dwusetce. To bardzo wysoko – zadeklarował prof. Łukasz Szumowski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, na środowym posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.

W 2016 r. w rankingu 500 najlepszych szkół wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universities (tzw. lista szanghajska) znalazły się tylko dwa polskie uniwersytety: Warszawski i Jagielloński. Obie są w piątej setce.

Jak zaznaczył prof. Duszyński, prezes PAN, Akademia to 70 instytutów naukowych, z których 14 ma najwyższą polską kategorię naukową A+. W sumie ma ją tylko 46 jednostek naukowych. Ponadto 43 instytuty PAN zostały ocenione na A, a 14 ma kat. B.

Działalność nowego uniwersytetu miałaby się opierać na najlepszych instytutach PAN.

– Już 220 doktorantów studiuje w PAN. Chcielibyśmy rozszerzyć działalność dydaktyczną i w ograniczonym zakresie kształcić też na poziomie magisterskim, a w jeszcze bardziej ograniczonym na licencjackim – zapowiedział prof. Duszyński.

– Utworzenie uniwersytetu to inicjatywa PAN. Odnoszę się do niej z ostrożnym optymizmem – mówi Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Sceptyczny w podejściu do pomysłu jest prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Kształcenie studentów przez obecną kadrę PAN mogłoby spowodować obniżenie do 1/3 jej potencjału naukowego – zauważył Woźnicki.

A ten skrytykowała w 2015 r. NIK. Wyliczyła, że w latach 2010–2013 łącznie 82 instytuty badawcze uzyskały 1290 patentów, a 37 instytutów naukowych PAN – 155.

Woźnicki domaga się też pokazania projektu noweli ustawy o PAN, bo ma wątpliwości co do finansowania przyszłego uniwersytetu i jego kształtu.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.wojcik@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA