Niechciane darmowe praktyki dla studentów w urzędach

Mało osób składało aplikacje do rządowego programu praktyk studenckich w administracji publicznej. Zawiodła organizacja.

Aktualizacja: 11.01.2016 11:32 Publikacja: 11.01.2016 06:09

Niechciane darmowe praktyki dla studentów w urzędach

Foto: www.sxc.hu

Z końcem roku zakończył się rządowy program praktyk. Ministerstwa, urzędy centralne czy wojewódzkie miały przygotować 16 tys. miejsc dla studentów. W ten sposób miały spełnić obietnice z exposé premier Ewy Kopacz. Zapowiadała w nim pomoc młodym w zdobyciu doświadczenia zawodowego.

Okazuje się jednak, że studenci w niewielkim stopniu byli zainteresowani taką pomocą.

– Sama idea była słuszna. Zawiodła jednak organizacja – ocenia Mateusz Mrozek, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

Jeden praktykant w urzędzie

W urzędach wojewódzkich zgłaszało się bardzo mało praktykantów. Na przykład w woj. zachodniopomorskim udostępniono 41 miejsc. Skorzystała z nich tylko jedna osoba. Lepiej było w Wielkopolsce. Urząd przygotował 50 miejsc. Praktyki odbyło 13 osób. Śląski Urząd Wojewódzki opublikował ogłoszenia o 110 wolnych miejscach dla praktykantów. Skorzystało z nich 14 osób.

Lepiej było w ministerstwach, choć nie wszystkich. Na przykład Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało 30 miejsc praktyk. Odbyło je 24 studentów. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowano 46 ofert. Przyjęto czterech praktykantów. W Ministerstwie Sprawiedliwości w ramach programu praktyk w urzędach przygotowano w 2015 r. 114 miejsc. Wykorzystano zaledwie 19.

Późny start

Urzędnicy uważają, że przyczyną niskiego zainteresowania było zbyt późne rozpoczęcie programu.

– Niewielkie zainteresowanie wynikało z faktu, że ogłoszenia o praktykach zostały opublikowane dopiero na przełomie maja i czerwca. Tymczasem zgodnie z wytycznymi opiekunów praktyk z ramienia uczelni studenci powinni uzyskać zgodę organizatora na przyjęcie najpóźniej do końca kwietnia – tłumaczy Agata Wojda, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

Brak promocji

To jednak nie wina urzędów realizujących program, ale Rady Ministrów, która zarządzenie przyjęła dopiero w marcu. Na rządowej platformie ogłoszenia o praktykach można było zacząć zamieszczać w pierwszej połowie maja.

– Pracodawcy z sektora prywatnego nabór organizują znacznie wcześniej. W kwietniu wiadomo, kto został wytypowany. Potem można było się uczyć do egzaminów – mówi Mateusz Mrozek. I dodaje, że oferta rządowych praktyk była nieprecyzyjna. Decydując się na nie, student nie miał pewności, co będzie robił i czego się nauczy. Dlatego co ambitniejsi woleli praktykować gdzie indziej.

– Do dużych kancelarii prawniczych zgłasza się najczęściej od 30 do 50 kandydatów na miejsce, ale są to praktyki płatne – mówi Michał Bałdowski, dyrektor ds. programu praktyk krajowych ELSA Poland.

Administracja za praktyki nie płaciła. To jednak nie musiało zdecydować o niepowodzeniu rządowego programu.

– Większość studentów po prostu nie wiedziała, że ma możliwość odbywania praktyk, bo program nie był dostatecznie nagłośniony – mówi Mateusz Mrozek.

Czy nowy rząd zamierza się angażować w program praktyk? Nie wiadomo. Zanim rząd podejmie decyzję, urzędy uczestniczące w programie muszą złożyć sprawozdanie z realizacji programu.

Programy praktyk, choć już inne, zamierza kontynuować natomiast Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Zwracamy baczną uwagę na sytuację absolwentów i na kłopoty, jakie mają z wchodzeniem na rynek pracy – mówi Katarzyna Zawada, p.o. rzecznika prasowego ministerstwa.

Z końcem roku zakończył się rządowy program praktyk. Ministerstwa, urzędy centralne czy wojewódzkie miały przygotować 16 tys. miejsc dla studentów. W ten sposób miały spełnić obietnice z exposé premier Ewy Kopacz. Zapowiadała w nim pomoc młodym w zdobyciu doświadczenia zawodowego.

Okazuje się jednak, że studenci w niewielkim stopniu byli zainteresowani taką pomocą.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara