fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Magierowski: Dziwaczne twierdzenia nt. ochroniarza

Marek Magierowski
MSZ
Marek Magierowski, ambasador Polski w Izraelu, podziękował na Twitterze za wyrazy wsparcia po tym, jak został zaatakowany przed budynkiem polskiej placówki w Tel Awiwie. Odniósł się też do doniesień dotyczących towarzyszącego mu ochroniarza.

Do ataku na polskiego dyplomatę doszło wczoraj. 65-letni Arik Lederman zablokował wjazd na teren polskiej placówki i zatrzymał samochód, w którym jechał Marek Magierowski. Kierowca auta polecił Ledermanowi zejść z drogi. Wówczas architekt uderzył pięścią w dach auta. Gdy Magierowski wyjął telefon, aby zrobić napastnikowi zdjęcie, ten otworzył drzwi samochodu ambasady i opluł dyplomatę, obrzucając go jednocześnie wyzwiskami.

Dowiedz się więcej: Kto i dlaczego zaatakował ambasadora RP w Izraelu?

Mężczyzna został zatrzymany. W trakcie przesłuchania zeznał, że wszedł do polskiej ambasady w sprawie rozmowy na temat restytucji mienia pożydowskiego i miał zostać źle potraktowany przez ochronę ambasady. Szczególnie zdenerwowało go to, że jeden z ochroniarz miał użyć wobec niego słowa "Żyd", co uznał za obelgę - pisał Onet. Później rzekomo opuścił ambasadę i szedł ulicą, kiedy „z tyłu wyjechał pojazd i zaczął trąbić". - Wyraziłem swój gniew w sposób, którego żałuję - zeznał architekt.

Napastnik został ukarany aresztem domowym, ale sędzia Alaa Masarwe scharakteryzował incydent jako „spór drogowy”, a nie atak z przyczyn politycznych. 

Marek Magierowski na Twitterze wziął ochroniarza ambasady w obronę. "Przeczytałem kilka dziwacznych twierdzeń dotyczących niewłaściwego zachowania i języka strażnika ochraniającego ambasadę. To po prostu nieprawda. Jest on lojalną, pracowitą, dobrze wyszkoloną i subtelną osobą" - napisał polski dyplomata, zaznaczając, że w ciągu dwóch miesięcy strażnik obsłużył 2 tys. osób i nie wpłynęła na niego ani jedna skarga.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA