Dyplomacja

Sondaż: Czy już czas przenieść polską ambasadę do Jerozolimy

AFP
Czy respondenci uważają, że polski rząd powinien tak jak USA przenieść ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu została oficjalnie otwarta w Jerozolimie. W uroczystościach brała m.in. udział Ivanka Trump, córka prezydent USA.

Premier Benjamin Netanjahu zaapelował, aby inne kraje poszły za przykładem prezydenta USA Donalda Trumpa i przeniosły swoje ambasady do Jerozolimy.

Izrael jest dla Polski partnerem ważnym, a USA – nawet niezwykle ważnym. Ale to nie znaczy, że mamy naśladować politykę Donalda Trumpa wobec Bliskiego Wschodu. W tym przenosić ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, jak to się w poniedziałek oficjalnie stało z placówką amerykańską” – ocenia jednak Jerzy Haszczyński.

15 proc. badanych uważa, że Polski rząd (tak jak rząd USA) powinien przenieść ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Przeciwnego zdania jest 37 proc. ankietowanych, a największy odsetek, prawie połowa, nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej za przeniesieniem polskiej ambasady do Jerozolimy są mężczyźni (43 proc.), osoby powyżej 50 lat (42 proc.) oraz badani o wykształceniu średnim (40 proc.). Tego zdania częściej są też respondenci o dochodzie od 3001 do 5000 zł (42 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (40 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL