Reklama
Rozwiń

Zdążyć przed młodzieńczym udarem

Poziom cholesterolu powinno się sprawdzać już u sześciolatków. Tylko w ten sposób będziemy w stanie wykryć przypadki hipercholesterolemii rodzinnej, która prowadzi do zawałów i udarów w bardzo młodym wieku – mówi prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, przewodniczący Międzynarodowego Panelu Ekspertów ds. Zaburzeń Lipidowych (International Lipid Expert Panel).

Publikacja: 28.09.2020 12:52

Zdążyć przed młodzieńczym udarem

Foto: Adobe stock

24 września był Światowy Dzień Hipercholesterolemii Rodzinnej. Czym ta choroba różni się od zwykłej hipercholesterolemii, czyli podwyższonego poziomu cholesterolu?

Choroba ta, która w Polsce może dotykać nawet 150 tys. osób, jest uwarunkowana genetycznie i powoduje zwiększenie we krwi zarówno całkowitego cholesterolu, jak i lipoprotein o małej gęstości (low density lipoprotein, LDL), określanych mianem „złego” cholesterolu. Nadmiar cholesterolu wbudowuje się w ściany naczyń krwionośnych prowadząc do miażdżycy i jej groźnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu. U chorego na hipercholesterolemię rodzinną (HR) poziom cholesterolu rośnie znacznie szybciej niż u osoby nie obciążonej jej genem. Jego wysoki poziom obserwowany jest już u noworodka z HR.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Leki i terapie
Wiceprezeska Bayer: „Firmy nie mają elastyczności cenowej”
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama