fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Diagnostyka i terapie

Utrata smaku i węchu wśród głównych objawów koronawirusa

AFP
Naukowcy przeanalizowali informacje przekazywane przez osoby zakażone koronawirusem. Niemal 60 proc. pacjentów z dodatnim wynikiem testu zadeklarowało utratę węchu i smaku.

O swoich objawach pacjenci informują za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

Zdaniem naukowców wyniki pomogą w szybszym opanowaniu epidemii, jeśli w projekcie weźmie udział wystarczająca liczba osób.

- To badanie oparte na aplikacji jest sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie są punkty występowania koronawirusa. Wyniki mogą być wykorzystywana jako narzędzie do planowania kwarantanny. Służby mogą wysyłać respiratory i przeciwdziałać kolejnych wybuchom epidemii - uważa profesor medycyny z Harvardu Andrew Chan.

Spośród 1,5 miliona użytkowników aplikacji w okresie od 24 do 29 marca, 26 proc. zgłosiło jeden lub więcej objawów. Spośród nich 1702 miały przeprowadzone badania. 579 wyników było dodatnich, a 1123 dały wynik ujemny.

Korzystając ze wszystkich zebranych danych, zespół naukowców opracował model matematyczny pozwalający określić, która kombinacja objawów - od utraty zapachu i smaku, po gorączkę, kaszel, zmęczenie, biegunkę, ból brzucha i utratę apetytu - była najdokładniejsza w przewidywaniu zakażenia.

- W połączeniu z innymi objawami, osoby z utratą zapachu i smaku wydają się być trzy razy bardziej narażone na zachorowanie, powinny zatem izolować się przez siedem dni, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się choroby - mówi prof. Tim Spector.

Wyniki mogą sugerować, że tylko w Wielkiej Brytanii około 50 tys. osób ma niepotwierdzone zakażenie koronawirusem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA