fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polska gospodarka odporna na pandemię. Przemysł mocno odbija

Adobe Stock
W lipcu koniunktura w polskim sektorze przemysłowym poprawiła się najbardziej od dwóch lat. Firmy wciąż jednak zmniejszają zatrudnienie.

Taki obraz sytuacji w przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W lipcu, jak podała w środę firma IHS Markit, wzrósł on do 52,8 pkt z 47,2 pkt miesiąc wcześniej.

Czytaj także: Szokująca recesja strefy euro. Zachód nas nie pogrąży

Była to trzecia pod względem skali zwyżka tego wskaźnika w jego historii, sięgającej 1998 r. Przewyższyła też oczekiwania większości ekonomistów. W ankiecie „Parkietu" przeciętnie oceniali oni, że PMI w lipcu wzrośnie do 50,3 pkt.

Każdy odczyt powyżej 50 pkt oznacza teoretycznie, że w odczuciu ankietowanych menedżerów logistyki przemysł przetwórczy rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiąca, dystans od tej granicy to miara tempa tych zmian.

W praktyce jednak taka interpretacja PMI może być myląca. PMI w Polsce był poniżej 50 pkt. od października 2018 r., na długo przed wybuchem pandemii Covid-19. Produkcja przemysłowa rosła zaś wtedy w przyzwoitym tempie. Z kolei w czerwcu i w maju, gdy PMI był ciągle poniżej 50 pkt, sytuacja w przemyśle z pewnością poprawiała się w ujęciu miesiąc do miesiąca.

IHS Markit ocenia jednak, że jedna ze składowych PMI, mierząca zmiany produkcji miesiąc do miesiąca, jest wyraźnie skorelowana z rzeczywistymi zmianami produkcji przemysłowej raportowanymi przez GUS. Ta składowa „sygnalizowała znaczące spadki oficjalnej produkcji w ujęciu rok do roku w marcu, kwietniu i maju, a także jej delikatny wzrost w czerwcu" – czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Według analityków IHS Markit lipcowy odczyt PMI oznacza, że w minionym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o kilka procent rok do roku. To byłby wynik sprzeczny z oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet", którzy przeciętnie szacują, że produkcja w lipcu zmalała o 2,1 proc. rok do roku, po zwyżce o 0,5 proc. w czerwcu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA