fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Zamówienia w niemieckim przemyśle znowu nurkują

Bloomberg
Grudzień nie przyniósł dobrych wieści dla firm produkcyjnych, w Niemczech nowe zamówienia spadły aż o 8,7 proc. rok do roku.

Cały 2019 rok był bardzo słaby, najgorszy od 2012 r., pod względem dynamiki nowych zamówień w przemyśle, a grudzień jeszcze dopełnił tego obrazu. Spadły one o 8,7 proc. w porównaniu z grudniem zeszłego roku wobec oczekiwań analityków na poziomie minus 6,7 proc. Miesięczny spadek (w porównaniu z listopadem 2019 r.) wyniósł 2,1 proc. wobec oczekiwanego wzrostu o 0,6 proc. – podał niemiecki urząd statystyczny Destatis.

Czytaj także: Niemcy: Wzrost gospodarczy najsłabszy od sześciu lat

W listopadzie spadek wynosił, po rewizji danych 6 proc. rok do roku oraz 0,8 proc. miesiąc do miesiąca.

Destatis podaje też, że w grudniu zamówienia krajowe wzrosły o 1,4 proc., a zamówienia zagraniczne spadły o 4,5 proc. w porównaniu z listopadem. Zamówienia ze strefy euro spadły o 13,9 proc., a z innych krajów wzrosły o 2,1 proc.

Czytaj także: E-auta zagrożą setkom tysięcy miejsc pracy w Niemczech

Pod względem typów produkcji, największe spadki zamówień dotyczą producentów dóbr konsumpcyjnych –o 3,8 proc. miesiąc do miesiąca oraz dóbr inwestycyjnych –o 3,9 proc. Producenci dóbr pośrednich odnotowali w tym czasie wzrost zamówień o 1,4 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA