fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Grudzień zmroził polską gospodarkę

Bloomberg
Produkcja przemysłowa i budowlana rosła w grudniu wyraźnie wolniej, niż w poprzednich miesiącach. Wyhamował też wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw.

Jak podał w piątek GUS, produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w grudniu zeszłego roku o 2,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Tylko dwa miesiące 2018 roku były pod tym względem równie słabe.

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że wzrost produkcji zwolnił w grudniu minimalnie, do 4,5 procent, licząc rok do roku, z 4,7 procent w listopadzie. Rozczarowujący wynik można w pewnym stopniu tłumaczyć znaczącym spadkiem produkcji górniczej (o 8,9 proc. rok do roku). Ale dynamika produkcji w przemyśle przetwórczym także wyhamowała: do 2,1 procent z 4,2 procent miesiąc wcześniej.

Optymistycznym akcentem w piątkowych danych jest szybki wzrost produkcji w branżach przemysłu o wysokim udziale eksportu w sprzedaży. Przykładowo, produkcja sprzętu transportowego innego niż auta i części do nich wzrosła o 33,6 procent, rok do roku, a urządzeń elektrycznych o 12,1 procent.

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w grudniu o 3,1 procent rok do roku, po zwyżce o 5,5 procent w listopadzie.

Pod koniec 2018 r. rozczarowała także produkcja budowlano-montażowa, która zwiększyła się w grudniu o 12,2 procent rok do roku, po 17,1 procent w listopadzie. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się wyniku na poziomie 15,5 procent.

Wyhamowanie wzrostu aktywności budowlanej to prawdopodobnie efekt zastoju w inwestycjach infrastrukturalnych. Produkcja firm zajmujących się budową obiektów inżynierii wodnej i lądowej zwiększyła się o 11,4 procent rok do roku, po ponad 20 procent w listopadzie. Wyraźnie szybciej rosła produkcja firm wznoszących budynki.

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlana zwiększyła się w grudniu o 11,4 procent rok do roku, po zwyżce o 15,9 procent w listopadzie.

Dużą niespodzianką w piątkowej serii danych GUS okazała się dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw (obejmuje podmioty zatrudniające co najmniej 10 osób). Przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się tam w grudniu tylko o 6,1 procent rok do roku, najmniej od września 2017 r. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści szacowali średnio, że płace wzrosły o 7,3 procent rok do roku, po 7,7 procent w listopadzie.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw mimo to przekroczyło w grudniu pierwszy raz granicę 5 tysięcy złotych brutto. Wyniosło 5275 złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA