fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Brytyjska gospodarka wypadła lepiej od prognoz

Wielka Brytania
AFP
Brytyjski PKB spadł w pierwszym kwartale o 1,5 proc. kw./kw. (6,1 proc. r./r.), po wzroście o 1,3 proc. w końcówce 2020 r. Średnio prognozowano spadek o 1,7 proc.

Brytyjska gospodarka wraca już jednak do wzrostu. W marcu PKB wzrósł o 2,1 proc. m./m., po zwyżce o 0,7 proc. w lutym. Oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.

Pierwszy kwartał był w Wielkiej Brytanii czasem lockdownu, ale w marcu już zaczęła wracać nauka stacjonarna do szkół. PKB w marcu był o 5,9 proc. niższy niż w lutym 2020 r., czyli w szczycie sprzed pandemii. Można się spodziewać, że dane za kwiecień pokażą silne odbicie gospodarcze, związane z likwidacją restrykcji związanych z pandemią.

- Cały zestaw wskaźników, w tym sondaże biznesowe CBI, sugeruje odbicie aktywności gospodarczej trwające również latem. Gospodarka otwiera się i zostanie uruchomiony opóźniony popyt. To jednak ożywienie, które będzie bardziej odczuwalne przez niektórych. Bez wątpienia, najbardziej dotknięte sektory i gospodarstwa domowe mają przed sobą dłuższą drogę - twierdzi Alpesh Paleja, główny ekonomista organizacji biznesowej CBI.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA