fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Recesja w Niemczech przesądzona. W przemyśle jest coraz gorzej

Pixabay
Produkcja przemysłowa w Niemczech zmalała w lipcu o 4,2 proc. rok do roku, po zniżce o 4,7 proc. w czerwcu.

Ekonomiści spodziewali się przeciętnie spadku produkcji nad Renem o 3,9 proc. rok do roku. – Te dane potwierdzają, że Niemcy znalazły się w recesji – ocenił Claus Vistesen, główny ekonomista ds. strefy euro w Pantheon Macroeconomics. Jak przypominał, ostatnie dane wskazują również na hamowanie konsumpcji, która dotąd łagodziła spowodowane słabością eksportu spowolnienie w Niemczech.

Czytaj także:  Czy Polski cud gospodarczy jeszcze potrwa? 

W ujęciu miesiąc do miesiąca produkcja w Niemczech zmalała o 0,6 proc., po zniżce o 1,1 proc. w czerwcu. Większość ekonomistów oczekiwała zwyżki, średnio o 0,4 proc.

Te szacunki były formułowane jeszcze przed czwartkowymi danymi dotyczącymi zamówień składanych w niemieckim przemyśle. Ich realna wartość (tzn. skorygowana o wpływ zmian cen) zmalała w lipcu o 5,6 proc. rok do roku, po 3,5 proc. w czerwcu. W tym świetle piątkowe dane o produkcji nie są zaskoczeniem.

- Nawet nie uwzględniając produkcji budowlanej i produkcji energii, które bywają rozchwiane, produkcja przemysłowa w lipcu zmalała. Szczególnie ostro, o 1,2 proc. w odniesieniu do czerwca, spadła produkcja dóbr kapitałowych, co może odzwierciedlać słabość wydatków inwestycyjnych – zauważył Andrew Kenningham, ekonomista ds. Europy w Capital Economics. – Recesja w niemieckim przemyśle trwa w najlepsze i wygląda na to, że przeciągnie się jeszcze poza III kwartał – dodał.

W II kwartale produkt krajowy brutto Niemiec zmalał o 0,1 proc. Jeśli spadnie też w III kwartale, największa gospodarka Europy znajdzie się – wedle powszechnej definicji – w recesji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA