fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inflacja rośnie. Przekroczyła cel NBP

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Indeks cen konsumpcyjnych, główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w czerwcu o 2,6 proc. rok do roku, najbardziej od listopada 2012 r. – oszacował wstępnie GUS.

W maju inflacja wynosiła 2,4 proc. i ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie przewidywali, że w czerwcu utrzymała się na tym samym poziomie. 

Czytaj także:  Usługi w Polsce drożeją, a będą jeszcze droższe 

Narodowy Bank Polski ma za zadanie utrzymywać inflację w średnim terminie na poziomie 2,5 proc. rocznie, dopuszczając przejściowe odchylenia o 1 pkt proc. w każdą stronę. Poprzednio inflacja celu NBP dotknęła pod koniec 2017 r., ale na krótko. W 2012 r. także była w okolicy 2,5 proc. tylko przejściowo, spadając z nawet 5 proc. w 2011 r.

Do przyspieszenia inflacji w czerwcu przyczyniły się m.in. ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które wzrosły o 5,7 proc. rok do roku, po 5 proc. w maju. Jednocześnie do 3,1 proc. z 4,1 proc. w maju wyhamował wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu, a nośniki energii potaniały o 1 proc. rok do roku, po 0,8 proc. w maju. 

Czytaj także: Ile dziś warte jest 500+? Inflacja zjadła jego sporą część 

Te wybiórcze na razie dane (bardziej szczegółowy szacunek GUS opublikuje w połowie lipca) sugerują, że w czerwcu przyspieszyła wyraźnie tzw. inflacja bazowa, nie obejmująca cen energii i żywności. W ocenie ekonomistów ING Banku Śląskiego wyniosła 1,9 proc. rok do roku, po 1,7 proc. w maju. To również byłby wynik najwyższy od siedmiu lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA