fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Gospodarka Japonii pozytywnie zaskoczyła

Fotolia
Japoński PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 2,1 proc. (dane annualizowane), gdy średnia prognoz analityków mówiła o jego spadku o 0,2 proc. Dane za czwarty kwartał 2018 r. zrewidowano w górę - z 1,4 proc. do 1,6 proc.

To drugi z rzędu wzrostowy kwartał dla gospodarki japońskiej. Licząc kw./kw. wzrost gospodarczy wyniósł w pierwszym kwartale 0,5 proc., po zwyżce o 0,4 proc. w czwartym. 

Ze wstępnych danych wynika, że do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale szczególnie mocno przyczyniły się inwestycje publiczne oraz budownictwo mieszkaniowe. Te dane mogą zmniejszyć obawy inwestorów przed wpływem spowolnienia gospodarczego w Azji na japońską gospodarkę. Analitycy obawiają się jednak, że planowana podwyżka podatku od sprzedaży z 8 proc. do 10 proc. zaszkodzi konsumpcji w drugiej połowie roku.

- Dodatkowe dni świąteczne związane z nowym cesarzem, mistrzostwa świata w rugby oraz wzrost zakupów związany ze zbliżającą się podwyżką podatku od sprzedaży powinny wspierać przez jakiś czas konsumpcję. Ale później mogą być potrzebne dodatkowe działania rządu - twierdzi Harumi Taguhi, ekonomista z firmy IHS Markit.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA