fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Niespodziewany spadek produkcji w USA

AFP
Produkcja w przemyśle przetwórczym w Stanach Zjednoczonych po raz drugi z rzędu spadła w lutym, mimo że prognozowano jej wzrost. To oznacza, że obawy o spowolnienie globalnej gospodarki przez wojnę handlową dotarły do amerykańskich fabryk. Aczkolwiek spadek z poprzedniego miesiąca skorygowano w górę.

Rezerwa Federalna poinformowała w piątek, że w lutym produkcja przemysłowa spadła o 0,4 proc. w porównaniu ze styczniem, kiedy spadek po korekcie wyniósł 0,5 proc. Ekonomiści ankietowani w tej sprawie przez agencje Bloomberga spodziewali się w lutym wzrostu o 0,1 proc. Cała produkcja przemysłowa, włącznie z kopalniami i energetyką, wzrosła o 0,1 proc., po spadku o 0,4 proc. w poprzednim miesiącu. 

Lutowe wyniki zapowiedziały wcześniejsze ankiety. Wskaźnik aktywności mierzony przez Institute for Supply Management, odpowiednik europejskiego PMI, spadł w lutym do poziomu najniższego od dwóch lat, a w piątek nowojorski Fed poinformował, że jego indeks ogólnych warunków w biznesie jest najniżej od maja 2017 r.

W lutym produkcja maszyn spadła o 1,9 proc., dóbr konsumpcyjnych o 0,1 proc., a wyposażenia dla firm o 1 proc. Produkcja zakładów energetycznych wzrosła o 3,7 proc. po spadku o 0,9 proc. w styczniu, a produkcja kopalni w obu miesiącach rosła po 0,3 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA