fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Krugman widzi ryzyko recesji w USA i Europie

Paul Krugman
Bloomberg
Paul Krugman, amerykański ekonomiczny noblista, stwierdził, że jest duże ryzyko tego, że USA wejdą w tym roku lub w 2020 roku w recesję.

Krugman powiedział na konferencji World Government Summit w Dubaju, że jego zdaniem mało prawdopodobny jest scenariusz, w którym amerykańska gospodarka doświadczy „miękkiego lądowania”. Przeciwko optymistycznemu scenariuszowi przemawia spowolnienie gospodarcze, które przechodzą obecnie Chiny oraz Europa. Gdy spowolnienie zacznie mocniej o sobie dawać znać, banki centralne będą miały ograniczone możliwości stymulowania gospodarki. – Fed nie może za bardzo ściąć stóp procentowych. Jeśli chodzi o politykę fiskalną, to mamy przestrzeń fiskalną, jeśli chcemy z niej skorzystać, ale wydaje się mało prawdopodobne, by obecni decydenci chcieli odpowiedzieć w ten sposób – powiedział Krugman.

Czytaj także:  Niemcy w recesji? Kiedy Europa powinna zacząć się bać 

Ostrzegł też, że strefa euro jest bardzo bliska recesji, a Europejski Bank Centralny może niewiele zrobić, by przeciwdziałać temu niebezpieczeństwu.

Noblista przyznał jednak, że jak dotąd zdarzało mu się błędnie przewidywać recesje. – Mój dorobek w tej kwestii jest kiepski. Tak jak dorobek każdego. Nikt nie jest dobry w przewidywaniu tych punktów zwrotnych – stwierdził Krugman.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA