fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polski przemysł nie traci impetu

Bloomberg
Sektor przemysłowy utrzymał w lutym wysokie tempo rozwoju, odnotowane w styczniu – sugeruje wskaźnik PMI, opublikowany w środę przez firmę IHS Markit.

PMI, który mierzy koniunkturę w przemyśle przetwórczym na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki około 200 przedsiębiorstw, spadł w lutym do 54,2 pkt, z 54,8 pkt w styczniu.

Styczniowy odczyt PMI był najwyższy od blisko dwóch lat. Każde wskazanie powyżej 50 pkt oznacza jednak, że przemysł się rozwija. Dystans od tej granicy to miara tempa tego rozwoju.

Środowy odczyt okazał się jednak gorszy od prognoz ekonomistów, którzy przeciętnie spodziewali się, że PMI pozostanie na styczniowym poziomie. Przemawiało za tym m.in. przyspieszenie rozwoju sektora przemysłowego w strefie euro (wstępne PMI dla eurolandu publikowane są w połowie miesiąca).

Szczegółowe wyniki ankiety wśród menedżerów pokazują, że w lutym „wielkość produkcji i liczba nowych zamówień znacznie wzrosły, co zmotywowało polskie firmy do zwiększenia wydajności poprzez tworzenie nowych miejsc pracy” – napisał w komentarzu Paul Smith, ekonomista z IHS Markit. „Optymizm polskich producentów jest największy od 10 miesięcy. Rosnąca inflacja wydaje się stanowić główne zagrożenie dla prognoz, jednak obecnie polskie firmy przewidują, że korzyści płynące z poprawy koniunktury przewyższą wszelkie ryzyko związane z podwyżkami cen” – dodał.

Morawiecki: poziom PMI sygnałem mocnego odrodzenia, odbicia się gospodarczego

Poziom wskaźnika PMI dla Polski jest sygnałem mocnego odrodzenia, odbicia się gospodarczego – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że 54,2 pkt. - to jeden z najwyższych poziomów wskaźnika w ostatnich kilku latach.

Dzisiaj mamy ten wskaźnik na bardzo wysokim poziomie i to jest bardzo pozytywna wartość, jedna z najwyższych w ostatnich kilku latach - mówił Morawiecki podczas briefingu. „Jest to sygnał mocnego odrodzenia, odbicia się gospodarczego, mam nadzieję również w procesach inwestycyjnych” - dodał. (PAP)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA