Kiedy dalsze luzowanie obostrzeń. Minister podał datę

- W ciągu dwóch tygodni zostanie ogłoszony harmonogram dalszego luzowania obostrzeń – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Aktualizacja: 22.05.2021 11:25 Publikacja: 22.05.2021 10:50

Jeżeli trend spadku zachorowań będzie kontynuowany i będą postępy w Narodowym Programie Szczepień, t

Jeżeli trend spadku zachorowań będzie kontynuowany i będą postępy w Narodowym Programie Szczepień, to będziemy wracać normalnego życia - zapowiedział w sobotę Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Jeżeli trend spadku zakażeń, będzie kontynuowany, będziemy nadal mieli postępy w Narodowym Programie Szczepień, to nie mamy argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia. Jedynym ryzykiem są nowe mutacje – mówił minister Niedzielski w RMF FM.

Powolny powrót do normalności

Podczas rozmowy z Krzysztofem Ziemcem opowiadał nie tylko o znoszeniu restrykcji, czy szczepieniach, ale też o rosnącej liczbie chorych onkologicznie.

– Nie ma czegoś takiego jak ostateczne zwycięstwo z pandemią – odparł podkreślając, że sytuacja potrafi się dynamicznie zmieniać. – Jedna mutacja może „wywrócić stolik" – dodał minister.

Jego zdaniem z mutacjami koronawirusa, z którymi obecnie mamy do czynienia, na pewno Polska w tej chwili sobie radzi.

- Mamy wygaszenie trzeciej fali, ale myślę, że będziemy musieli zawsze żyć z takim nastawieniem, że za chwilę możemy wchodzić w różne etapy zarządzania kryzysowego – zapowiedział Adam Niedzielski.

Jak dodał minister dziś liczba nowych zakażeń COVID-19 wynosi 1,5 tys. przypadków i spadek do danych sprzed tygodnia sięga ponad 40 proc.

– Jeżeli w tej sytuacji luzowania obostrzeń nie mamy takiego odbicia, to pokazuje, że pojawiają się naturalne bariery, tzn. mówię tutaj po prostu o pewnych elementach odporności populacyjnej – wyjaśnił.

Szef resortu zdrowia dodał, że w przyszłym tygodniu będą prowadzone rozmowy na temat znoszenia obostrzeń. – Na pewno przed 5 czerwca ogłosimy ten harmonogram – zapowiedział Adam Niedzielski.

Zdradził, że jeżeli trend spadku zachorowań będzie kontynuowany i nadal będą postępy w Narodowym Programie Szczepień, to będziemy wracać normalnego życia.

Będą dalej namawiać do szczepień

Minister powiedział, że rząd myśli o tzw. kampanii outboundowej, czyli o telefonach z Narodowego Funduszu Zdrowia, które będą zachęcały pacjentów albo identyfikowały problemy, jakie mają z dostępnością do szczepień.

Dodał, że był pilotaż w NFZ, w sprawie dostępności szczepionki w punkcie blisko miejsca zamieszkania.

- Ma to szczególną wartość dla osób starszych. Razem z panem ministrem Michałem Dworczykiem organizujemy takie specjalne rozwiązania, żeby te szczepienia w domu były stosowane na większą skalę – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Przyznał też, że na razie rząd nie rozważa zachęt dla samorządów, gdzie zaszczepiono najwięcej pacjentów.

- Rzeczywiście zbliżamy się do takiego punktu przesilenia, punktu, w którym wszyscy chętni, ci najbardziej skłonni zostaną zaszczepieni i to szczepienie będzie czekało na pacjenta, a nie - jak w tej chwili - pacjent na szczepienie – dodał minister Niedzielski.

Dodał, że widzi ryzyko zapchania się systemu służby zdrowia z powodu wzrostu liczby pacjentów z chorobami onkologicznymi. -

- Wychodząc z Covidu mamy do czynienia z pewnym deficytem zdrowotnym, który wynika z ograniczenia dostępności leczenia, bo to ograniczenie leczenia wynikało z bardzo wielu przyczyn - to nie zawsze była kwestia zamknięcia danego zakresu leczniczego, to czasem były też lęki pacjentów – uważa minister Niedzielski.

Podkreślał, wiele zabiegów było także odwoływanych, bo pojawiały się ogniska zakażeń w szpitalach, także na onkologii.

Zostanie przywrócony lek na raka piersi

Minister odniósł się też do wykreślenia z listy leków refundowanych leków potrzebnych do terapii przy rozsianym raku piersi HER2.

- Mamy takie podejście, że absolutnie nie będziemy ograniczali dostępności do tego leczenia – zapewnił minister zdrowia.

Podał że „w skali kraju problem dotyczy mniej więcej 80 kobiet. - Oczywiście przywrócimy możliwość refundacyjną w związku z tymi sygnałami" –zapowiedział Adam Niedzielski.

- Jeżeli trend spadku zakażeń, będzie kontynuowany, będziemy nadal mieli postępy w Narodowym Programie Szczepień, to nie mamy argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia. Jedynym ryzykiem są nowe mutacje – mówił minister Niedzielski w RMF FM.

Powolny powrót do normalności

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień
Diagnostyka i terapie
Nefrolog radzi, jak żyć z torbielami i kamieniami nerek
Diagnostyka i terapie
Cukrzyca typu 2 – królowa chorób XXI wieku