fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Bałagan przed trzecią falą. Wojewodowie szykują się na czarny scenariusz

CSK MSWiA w Warszawie
40 tys. zakażeń - tyle dziennie może przynieść III fala koronawirusa według pesymistycznych prognoz
Fotorzepa/ Jakub Czermiński
Szpitale naprędce przywracają oddziały covidowe. Chorzy od miesięcy czekający na planowe operacje muszą się liczyć z kolejnymi opóźnieniami.

Dwadzieścia kilka tysięcy w wersji optymistycznej i nawet 40 tys. w pesymistycznej – tyle zakażeń dziennie w szczycie III fali koronawirusa przewiduje główny doradca premiera ds. pandemii prof. Andrzej Horban.

Wojewodowie już szykują się na czarny scenariusz i przywracają w szpitalach odmrożone w styczniu i lutym łóżka covidowe. A to rodzi chaos. – Po 20 dniach od likwidacji ścianek działowych musimy z powrotem przekształcać oddział w covidowy. Teraz będziemy je przywracać, a bałagan i prowizorkę można będzie przyrównać do tych z pierwszych dni pandemii – mówi internista z dużego szpitala klinicznego na Mazowszu, gdzie na polecenie wojewody przywrócono 220 łóżek dla chorych z koronawirusem.

Czytaj też: Warmińsko-mazurskie zmaga się z lockdownem

– Ta decyzja uderza przede wszystkim w pacjentów niecovidowych, którzy już rok czekali na opóźnione przez pandemię operacje planowe. Sinusoida jest groźna także dla stabilności finansowej szpitali, które znów nie będą mogły zrealizować umów na świadczenia niezwiązane z koronawirusem – mówi Marek Wójcik, członek Rady Małopolskiego NFZ.

Wojewodowie tłumaczą, że wszelkie decyzje ustalali z dyrektorami placówek, a przywracając łóżka niecovidowe, zastrzegali potrzebę „elastyczności", W Małopolsce na razie przywrócono 87 łóżek covidowych. Blisko 100 łóżek dla chorych z koronawirusem przybędzie w najbliższych dniach na Warmii i Mazurach, gdzie obowiązuje regionalny lockdown, w ramach którego od soboty zamknięto setki hoteli i pensjonatów.

Pierwszy weekend w tamtym regionie upłynął pod hasłem wzmożonych kontroli (było ich 116). Policja wystawiła 67 mandatów za brak maseczki lub niewłaściwe z niej korzystanie i skierowała 23 wnioski o ukaranie do sądu. W kilku największych hotelach w sobotę rano spotkać jeszcze można było turystów, wieczorem jednak opustoszały.

Przedstawiciele branży turystycznej z Warmii i Mazur ostatnią decyzję rządu nazywają skandaliczną. Pojawiają się zapowiedzi składania pozwów zbiorowych.

Lockdown dotyczy na razie województwa warmińsko-mazurskiego, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie rozszerzony. Mówi się o pomorskim i lubuskim, a jako następne wymieniane jest mazowieckie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA