fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Czy szczepienia na COVID-19 trzeba będzie powtarzać? Ekspert odpowiada

Dr Paweł Grzesiowski
tv.rp.pl
Wirus przenosi się w zamkniętych pomieszczeniach i to udowodniono - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.

- Wirus przenosi się drogą kropelkowo-powietrzną, czyli jest w stanie pozostać w powietrzu, w drobnym aerozolu, przez dwie-trzy godziny - podkreślał dr Grzesiowski w kontekście odmrażania gospodarki i zapowiadanego otwarcia restauracji, również jeśli chodzi o serwowanie posiłków pod dachem.

- To oznacza, że wirus jest w stanie zakazić kogoś, kto siedzi na drugim końcu sali, w momencie gdy znajduje się w niej chory. I to jest niepokojące, że o tym za mało mówimy, nie inwestujemy w systemy aktywnego oczyszczania powietrza. To powinien być ważny kierunek działań - przekonywał dr Grzesiowski.

- Powinniśmy mówić o tym, że można zwiększyć bezpieczeństwo w zamkniętych pomieszczeniach stosując metody uzdatniania powietrza - mówił ekspert.

- Propagujmy szczepienia, podkreślajmy, że będzie można wziąć udział w weselu, w imprezie, jeśli jesteś zaszczepiony. Po drugie - jeśli nie możesz lub nie chcesz się szczepić - zrób sobie test. Po trzecie - starajmy się unikać kontaktu z chorymi - apelował również dr Grzesiowski.

Dr Grzesiowski mówił też o kwestii wymuszania szczepień na COVID-19 przez rządy. Jego zdaniem "obowiązkowość szczepień może się dokonać nie przez rządy krajów, które wymagają wobec swoich obywateli szczepienia, ale przez rządy krajów, które będą wpuszczać turystów" i które mogą wymagać od wjeżdżających legitymowania się dowodem zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

A czy szczepienia na COVID-19 trzeba będzie powtarzać?

- Musimy sobie zdać sprawę z bardzo ważnej kwestii: koronawirus jest młodym wirusem, jeśli chodzi o aktywność wśród ludzi. W związku z tym będzie się zmieniał dostosowując się do nowej grupy. On żyje od tysięcy lat wśród nietoperzy i nie mutował. Teraz mutuje, bo dostosowuje się do nowej grupy. I być może przez pierwsze lata będziemy musieli szczepionki zmieniać, tzn. dostosowywać do nowych wariantów. Być może w którymś momencie będziemy nawet w stanie wyprzedzić niektóre mutacje - odpowiedział ekspert.

- Pamiętajmy: my, poprzez szczepienia kupujemy życie - podkreślił dr Grzesiowski. - Osoby zaszczepione nie umierają z powodu COVID-u, albo dzieje się to sto razy rzadziej - dodał.

Źródło: tv.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA