fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szwajcarzy ostrzegają przed przyjmowaniem ziołowego „cudownego leku” na Covid-19

Nie ma dowodów na to, że ekstrakt z jeżówki może wyleczyć koronawirusa
stock.adobe.com
Czy wyciąg ziołowy może wyleczyć Covid-19? Takiej tezie, opublikowanej przez znane szwajcarskie laboratorium, zaprzeczyły władze.

W tym tygodniu media opublikowały raport ze znanego szwajcarskiego laboratorium w Spiez, niedaleko Berna. Instytut twierdził, że preparat Echinaforce posiada właściwości lecznicze i jest przydatny w leczeniu Covid-19. Ten ziołowy lek, wytwarzany z jeżówki purpurowej, jest szeroko stosowany w całej Szwajcarii w postaci tabletek lub syropu.

Producent preparatu, firma A. Vogel, twierdzi na swojej stronie internetowej, że lek wzmacnia „układ odpornościowy i zdrowie układu oddechowego”. Środek był sprzedawany jako zapobiegający przeziębieniom, a producent nigdy nie twierdził, że Echinforce daje jakikolwiek efekt w walce z koronawirusem.

Ale Oliver Engeler, szef działu wirusologii laboratorium w Spiez, powiedział, że badanie przeprowadzone przez instytut wykazało, iż „przy pewnym poziomie stężenia substancja ta ma zdolność dezaktywacji wirusa Covid-19”.

Wiadomość szybko rozeszła się w mediach społecznościowych, wywołując ogromne zainteresowanie w aptekach. W internecie z kolei błyskawicznie pojawiły się nielegalne oferty sprzedaży specyfiku.

W odpowiedzi Szwajcarska Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic) wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że „wyniki badań zostały częściowo błędnie zinterpretowane”. „Badania w laboratorium prowadzono na kulturach komórkowych i do tej pory żadne badania nie wykazały jakiegokolwiek wpływu na koronawirusa u ludzi” - podkreślono.

Swissmedic dodał, że ponieważ nie ma wiarygodnych badań, dotyczących dokładnego wpływu ekstraktów z jeżówki na ludzi, „promowanie stosowania Echinaforce jako leku na koronawirusa jest niedozwolone ze względu na bezpieczeństwo pacjentów”. „Taka promocja jest uznawana za oszustwo konsumenckie, ponieważ zakłada, że produkt działa u ludzi, dając ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa” - dodała agencja.

Źródło: rp.pl/ thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA