fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

USA: Trzecia faza testów potencjalnego leku na COVID-19

AFP
Amerykańska firma farmaceutyczna Eli Lilly ogłosiła, że testy opracowywanego przez firmę, potencjalnego lekarstwa na COVID-19, weszły w trzecią fazę testów klinicznych.

Preparat występujący pod nazwą LY-CoV555 nie jest szczepionką lecz lekiem, którego celem ma być leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem, ale także - jak liczą twórcy - przeciwdziałanie zakażeniu.

Lek oparty jest na działaniu przeciwciał - czyli białek za pomocą których organizm walczy z infekcją. Przeciwciała mogą być pozyskiwane z osocza ozdrowieńców, ale mogą być też tworzone syntetycznie. W Chinach do leczenia zakażonych koronawirusem wykorzystywano osocze osób, które przeszły infekcję koronawirusem - ale rozwiązanie takie ma swoje ograniczenia, ponieważ jedna chora na COVID-19 osoba potrzebuje średnio przeciwciał z osocza pobranego od czterech ozdrowieńców - podaje "South China Morning Post".

Tymczasem lek opracowywany przez Eli Lilly oparty jest o przeciwciała tworzone w laboratorium, które mają przeciwdziałać wnikaniu cząstek koronawirusa do komórek organizmu zakażonej osoby. Zastosowanie leku ma "neutralizować" wirusa w organizmie.

Daniel Skovronsky z firmy Eli Lilly podkreśla, że twórcy leku chcieliby jak najszybciej dostarczyć go przede wszystkim pensjonariuszom domów opieki, którzy - z racji podeszłego wieku i chorób towarzyszących - są najczęściej narażeni na ostry przebieg zakażenia koronawirusem.

Jak dotąd amerykańska Agencja Żywności i Leków nie dopuściła żadnego leku do leczenia COVID-19. Agencja pozwoliła jednak 1 maja na podawanie pacjentom leku antywirusowego remdesivir, po pojawieniu się wstępnych danych wskazujących, że przyspiesza on powrót do zdrowia zakażonych, u których przebieg COVID-19  jest ostry.

Do końca lipca w fazę testów klinicznych weszło osiem potencjalnych leków na COVID-19.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA