fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Ile ma kosztować lek pomagający zwalczać koronawirusa

Adobe stock
Koncern farmaceutyczny podał, ile trzeba będzie zapłacić za remdesivir, lek, który znacznie skraca okres walki z chorobą COVID-19. Twierdzi, że cenę ustalono tak, by nie było problemu z dostępem do leku.

Cena remdesiviru to 390 dolarów za fiolkę dla państw rozwiniętych. Dla prywatnych firm ubezpieczeniowych w USA koszt leku za fiolkę ma wynosić 520 dolarów.

Pacjent powinien otrzymywać pięciodniową kurację, złożoną z sześciu fiolek remdesiviru. Cena takiej kuracji dla jednego pacjenta w państwowej służbie zdrowia ma wynieść 2340 dol. (ok. 9 tys. zł), zaś dla prywatnie ubezpieczonych w USA - 3120 dolarów. W trudniejszych przypadkach stosuje się też leczenie dziesięciodniowe.

Według firmy, szpitale mogą sporo zaoszczędzić dzięki stosowaniu leku, bo leczenie nim powoduje szybsze zwalnianie łóżek przez pacjentów.

Remdesivir nie jest jednak lekiem na koronawirusa, to znaczy - nie gwarantuje stuprocentowego wyleczenia. Pomaga natomiast znacznie skrócić czas powrotu do zdrowia. Pacjenci, którzy z niego korzystali, chorowali na Covid-19 średnio cztery dni krócej niż pozostali, co potwierdziły badania Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych USA.

Amerykańska administracja ds. żywności i leków (FDA) wydała w maju 2020 r. specjalne pozwolenie na leczenie pacjentów z Covid-19 za pomocą remdesiviru. Wycenienie leku zajęło koncernowi dwa miesiące.

Koncern współpracuje przy produkcji remdesiviru z fabrykami zajmującymi się lekami generycznymi tak, by maksymalnie obniżyć koszty produkcji. Według szacunków, w 2020 r. Gilead wyda na badania i produkcję remdesiviru około miliard dolarów.

Więcej

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA