fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus poważnie wpłynął na pacjentów z innymi chorobami

AFP
Pandemia koronawirusa na całym świecie poważnie ograniczyła leczenie raka, chorób serca, cukrzycy i innych chorób niezakaźnych - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia.

Ponad połowa (53 proc.) analizowanych państw częściowo lub całkowicie zaprzestała świadczenia usługi leczenia nadciśnienia tętniczego. 49 proc. przerwało leczenia cukrzycy i powikłań związanych z cukrzycą, 42 proc. leczenie nowotworów, a 31 proc. leczenie nagłych przypadków chorób układu krążenia.

Świadczenia rehabilitacyjne zostały przerwane w prawie dwóch trzecich (63 proc.) państwo, mimo istoty rehabilitacji dla powrotu do zdrowia po poważnych przypadkach COVID-19.

Najczęstszymi przyczynami przerwania lub ograniczenia świadczeń były odwołania planowanych zabiegów, zmniejszenie dostępności transportu publicznego i brak personelu, ponieważ pracownicy służby zdrowia zostali oddelegowani do walki z epidemią.

W jednym na pięć państw, w których potwierdzono spadek świadczonych usług medycznych, jedną z głównych przyczyn był brak leków, diagnostyki i innych technologii.

W badaniu przeprowadzonym przez WHO w 155 krajach, stwierdzono, że skutki były najbardziej odczuwalne w państwach biedniejszych.

- Wyniki tego badania potwierdzają to, co słyszymy od kilku tygodni. Wiele osób, które potrzebują leczenia takich chorób jak rak, choroby układu krążenia i cukrzyca, nie otrzymało potrzebnych im usług zdrowotnych i leków od czasu rozpoczęcia pandemii - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA