fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Za 500 zł sprawdzisz, czy masz koronawirusa

AFP
W kolejnych miastach powstają mobilne punkty badań na obecność koronawirusa. Jednak wykonywane tam testy nie są stuprocentowo pewne.

W Warszawie ruszył  mobilny punkt pobrań typu "Drive&Go-Thru", w którym można wykonać badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2. Uruchomiono go na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Warszawa-Ursynów. 

To już trzecie, po Łodzi i Poznaniu,  tego typu miejsce w Polsce. Wszystkie dedykowane są pacjentom indywidualnym.  Koszt badania to ponad 500 zł. W Warszawie już pierwszego dnia ustawiła się kolejka chorych. 

- Podobne rozwiązania były stosowane z sukcesem w innych krajach m.in. w USA i Niemczech. Przygotowania do uruchomienia tego punktu trwały kilka dni, w tym czasie musieliśmy uzyskać formalne zgody od Urzędu Miasta i Sanepidu – mówi dr n.med. Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu ds. medycyny laboratoryjnej spółki Diagnostyka (do nich należą mobilne punkty) a także  członek Prezydium Krajowej Rady Diagnostów.  

Próbki od podjeżdżających samochodami  pacjentów pobierane są na miejscu, a badanie wykonywane jest w laboratorium, w pracowniach biologii molekularnej. -  Pobranie w takim punkcie jest bezpieczne dla pacjenta i personelu ze względu na wdrożenie specjalnych procedur przyspieszających proces rejestracji pacjenta i pobierania materiału oraz minimalizujących kontakt z innymi pacjentami i osobami oraz zmniejszających ryzyko potencjalnej ekspozycji – tłumaczy dr n.med. Tomasz Anyszek.

Wyniki są gotowe w dniu pobrania lub w dniu następnym. –Chętnych nie brakuje.  Ponad połowę badanych stanowią przedstawiciele zawodów medycznych, dla których badania wykonywane są nieodpłatnie. Badani są też pacjenci komercyjni, którzy kupują badanie – mówi Tomasz Anyszek.

Czy warto zdecydować się na takie badanie? Wirusolog profesor Włodzimierz Gut uważa, że  wyniki testów wykonywanych metodą RT-PCR trochę przekłamują. – Są nadczułe  - tłumaczy.  - Jeśli kogoś zżera ciekawość, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, by wykonać badania na obecność koronawirusa – dodaje.

Z uwagi na zainteresowanie planowane jest uruchomienie mobilnych punktów pobrań. w kolejnych miastach wojewódzkich, w tym jeszcze jeden w Warszawie.  - Szybkość procesu uruchomienia zależy głównie od trwania formalnego procesu uzyskania wsparcia samorządu i zgody Sanepidu – podsumowuje dr Anyszek.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA