fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Chińskie samoloty znów w pobliżu Tajwanu

stock.adobe.com
Dwa chińskie samoloty przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych wleciały w środę strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. Siły powietrzne Tajwanu wezwały samoloty do zmiany kursu lotu - głosi komunikat Ministerstwa Obrony Tajwanu wydany 17 września.

To kolejny w ostatnich tygodniach incydent, w czasie którego w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu znajdują się chińskie samoloty wojskowe. W ubiegłym tygodniu Tajwan informował o licznych myśliwcach Su-30 i J-10, które miały znaleźć się w tej strefie. Samoloty uczestniczyły w dużych ćwiczeniach wojskowych z udziałem chińskich okrętów i sił powietrznych.

Tajwan od dłuższego czasu alarmuje, że aktywność chińskich sił zbrojnych w rejonie Cieśniny Tajwańskiej rośnie - co Tajpej postrzega jako próbę wywarcia presji na Tajwan, by ten zaakceptował chińską suwerenność nad wyspą.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, będącą integralną częścią kraju. Pekin nigdy nie wyrzekł się prawa do przywrócenia kontroli nad Tajwanem za pomocą siły.

W środę chińskie samoloty wojskowe miały pojawić się w strefie identyfikacji powietrznej Tajwanu u południowo-zachodniego wybrzeża wyspy, w tym samym rejonie, w którym w ubiegłym tygodniu pojawiały się chińskie myśliwce biorące udział w ćwiczeniach.

Do incydentu doszło tuż przed wizytą podsekretarza stanu USA ds. stosunków gospodarczych Keitha Kracha na Tajwanie. Wizyta ta z pewnością spotka się z reakcją Pekinu, który regularnie potępia USA za wsparcie udzielane przez Waszyngton Tajwanowi.

W sierpniu na Tajwan przyleciał sekretarz ds. zdrowia USA, Alex Azar, który był najwyższej rangi przedstawicielem administracji USA na Tajwanie od czterech dekad. Wówczas myśliwce chińskich sił powietrznych znalazły się po tajwańskiej stronie Cieśniny Tajwańskiej i były namierzane przez systemy rakietowe tajwańskiej obrony przeciwlotniczej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA