fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Tajwan: Chińskie myśliwce na naszym niebie

Alert5 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Wiele chińskich myśliwców miało pojawić się w przestrzeni powietrznej na północny-zachód od Tajwanu w środę - poinformowało tajwańskie Ministerstwo Obrony określając aktywność chińskiego lotnictwa jako działanie zagrażające pokojowi w regionie.

Resort obrony Chin poinformował, że myśliwce Su-30 i J-10 znalazły się "w strefie odpowiedzi" Tajwanu (prawdopodobnie chodzi o strefę identyfikacji obrony przeciwlotniczej - red.), nadlatując z kierunku południowo-zachodniego w środę rano.

W incydencie miało brać udział "wiele chińskich myśliwców".

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wyrzekły się zastosowania siły do przywrócenia kontroli nad wyspą. W ostatnim czasie Tajwan regularnie alarmuje o rosnącej aktywności wojskowej Chin w rejonie Cieśniny Tajwańskiej.

Chińskie myśliwce regularnie pojawiały się w ostatnich miesiącach w strefie identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu.

"Ministerstwo Obrony (...) potępia jednostronne działania chińskich komunistów, które zagrażają regionalnemu pokojowi i stabilności" - głosi komunikat resortu obrony Tajwanu.

Tajwańskie siły zbrojne miały "szybko i właściwie zareagować" na incydent.

Gazeta "Liberty Times" pisze, że Tajwan skierował 24 ostrzeżenia drogą radiową załogom chińskich myśliwców, wzywając je do oddalenia się od wyspy.

Na południowo-wschodnim wybrzeżu i wschodnim wybrzeżu Tajwanu odbywają się obecnie ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA