fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Camerimage

Złota Żaba dla Mate Herbaia za zdjęcia do „Duszy i ciała”

Kadr z filmu "Dusza i ciało"
materiały prasowe
- Zanim ogłoszę werdykt, chciałbym przeczytać oświadczenie, które przygotowaliśmy razem z pozostałymi członkami jury - powiedział członek głównego jury Steven Goldblatt.

- Jako ludzie filmu zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w brutalnym świecie z niełatwą przeszłością. Wiemy, że trzeba o tym mówić i to pokazywać. Ale stanowczo sprzeciwiamy się bezmyślnej, mizoginistycznej przemocy, jaka była pokazywana w wielu filmach konkursowych.

Po tym oświadczeniu nie dziwi werdykt. Złota Żaba powędrowała do węgierskiego operatora Mate Herbaia, który zrobił zdjęcia do „Duszy i ciała” Ildiko Enyedi. Srebrną Żabę dostał Michaił Kriczman, autor zdjęć do „Niemiłości” Andrieja Zwiagincewa, a Brązową Anthony Dod Mantle za zdjęcia do „Najpierw zabili mojego ojca” Angeliny Jolie.

Publiczność uhonorowała swoją nagrodą Bena Davisa, autora zdjęć do znakomitego filmu „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha, a krytycy filmowi przyznali nagrodę FIPRESCI Dylanowi Riverowi i Warwickowi Thorntonowi, którzy odpowiedzialni są za zdjęcia do filmu „Sweet Country”.

Konkurs krótkometrażowych filmów dokumentalnych wygrał Marcin Sauter („Żalanasz – pusty brzeg”), a Złota Żaba w konkursie dokumentalnych filmów długometrażowych przypadła Ninie Badoux („Radio Kobani”).

Nagrodę za najlepszy debiut reżyserski dostał Janus Metz, twórca filmu „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”, a za najlepszy debiut reżyserski - Maria von Hausswolff za zdjęcia do „Zimowych braci”.

I wreszcie bardzo ważny dla nas konkurs polski. Zagraniczni jurorzy obceniający naszą rodzimą produkcję swoją nagrodę przyznali twórcom „Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej” — reżyserce Marii Sadowskiej i operatorowi Michałowi Sobocińskiemu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA