Budowa i remont

Rynek pierwotny: nowe projekty mieszkaniowe

Angel River we Wrocławiu
ROL
Klienci są gotowi zapłacić więcej za rozwiązania wysokiej jakości.

Natalia Sawicka | dyrektor sprzedaży Angel River we Wrocławiu

Decydujące znaczenie na rynku nieruchomości ma lokalizacja. Klienci są gotowi zapłacić więcej za rozwiązania wysokiej jakości. Nasi klienci kupują styl życia oparty na oszczędności czasu. Wybierając inwestycje w centrum miasta, ale tuż nad rzeką, mogą korzystać z wielu atrakcji.

Przy dużych projektach bardzo ważne jest kompleksowe podejście do założeń urbanistycznych. Inwestycja Angel River we Wrocławiu maksymalnie otwiera się na rzekę, wykorzystując jej atuty. W stronę nabrzeża jest skierowany zielony dziedziniec. Dwa skrzydła budynku obniżają się kaskadowo w tym kierunku.

Obok lokalizacji i koncepcji zabudowy ważne jest również dopasowanie oferty mieszkań do oczekiwań rynkowych i do możliwości finansowych nabywców. Do Wrocławia dotarł ten sam trend, który obserwujemy w metropoliach zachodnich. W Wiedniu, Berlinie i Paryżu apartamenty w nowoczesnych budynkach nad Dunajem, Szprewą czy Sekwaną są bardzo poszukiwane.

Grzegorz Zagrabski | wiceprezes Wawel Service

Proces inwestycji na dużych terenach jest złożony. Także ze względów finansowych deweloperzy chętniej kupują pod osiedla niewielkie działki. Wydaje się to być w zgodzie z oczekiwaniami klientów. Realizacja inwestycji o małej skali jest proporcjonalnie droższa, jednak łatwiej znaleźć klienta na mieszkanie w kameralnej inwestycji. Widzimy to na przykładzie naszych zrealizowanych w stolicy projektów.

Przy Solipskiej są 32 mieszkania. W południowopraskiej inwestycji Owsiana 9 będzie 61 lokali. Adresy te są dla klientów atrakcyjne, tak jak atrakcyjna jest kameralność inwestycji. W naszym portfolio są też większe osiedla. Zawsze staramy się jednak dbać o estetykę otoczenia i części wspólnych. Planujemy tereny zielone, place zabaw, alejki, ławki i ogródki przynależne do parterowych mieszkań.

Naszą ideą nie jest budowa jedynie bloków. Chcemy tworzyć pełnowartościową przestrzeń do mieszkania. W warszawskiej inwestycji Wizja Mokotów 154 mieszkania rozmieściliśmy w pięciu klatkach. To zapewnia poczucie pewnej kameralności.

Michał Trejgis | zastępca kierownika działu sprzedaży w firmie Budotex

Na rynku deweloperskim, zwłaszcza w dużych miastach, liczy się przede wszystkim dywersyfikacja portfela mieszkań i inwestycji. To, czy osiedle będzie kameralne czy nieco większe, często zależy od rachunku ekonomicznego, który deweloper robi jeszcze przed zakupem działki.

Najszybciej wyprzedają się ok. 100-metrowe mieszkania z osobną kuchnią i czterema pokojami na jednej kondygnacji. Na te lokale klienci czekają nawet po kilka lat, niespecjalnie zwracając uwagę na wielkość osiedla. Takich mieszkań jest mało, bo są sprzedawane po niższych cenach za mkw. niż np. lokale 50-metrowe.

Oznacza to niższy dochód dewelopera. Bardziej zamożny klient wybiera często inwestycje nieco bardziej kameralne, gdzie ceny są wyższe. W sześciomieszkaniowym budynku można jednak liczyć na windę i komórkę lokatorską. Osoby chcące skorzystać z kredytu z dofinansowaniem mniejszą wagę przywiązują do tego, czy osiedle będzie duże czy małe. Biorą pod uwagę przede wszystkim lokalizację i rozkład pomieszczeń.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL