Czarne chmury nad budowlanką?

Opóźnienia związane z wykorzystaniem funduszy unijnych mocno uderzają w sektor budowlany.

Aktualizacja: 07.02.2017 10:39 Publikacja: 07.02.2017 10:13

Foto: ROL

O sytuacji na rynku budowlanym mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Już od dłuższego czasu docierają do nas niepokojące informacje na temat kondycji polskiego sektora budowlanego. To właśnie słabe wyniki rodzimej budowlanki są jednym z czynników, które najmocniej wpłynęły na zmniejszenie tempa wzrostu PKB (2015 r. - 3,9 proc., 2016 r. - wstępnie 2,8 proc.).

W minionym roku znaczny spadek produkcji dotyczył zarówno budynków, jak i obiektów infrastruktury publicznej. Trzeba zwrócić uwagę, że Polska nie jest jedynym krajem UE, zmagającym się z budowlaną recesją. Bardzo podobne zjawisko możemy dostrzec nad Balatonem, a także u naszych południowych sąsiadów.

Na stronie Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu), możemy już znaleźć wyniki polskiej produkcji budowlanej w czterech kwartałach 2016 roku. Na początku lutego 2017 roku podobne dane dla innych krajów nie były jeszcze dostępne. Informacje z Polski, które opublikowano jako pierwsze, na pewno nie są powodem do dumy.

Jeśli za punkt wyjścia przyjmiemy dobre wyniki sprzed trzech lat (czwarty kwartał 2013 r.), to po porównaniu informacji za czwarty kwartał 2016 r. okaże się, że ogólna wartość produkcji budowlanej spadła o 15 proc. Analogiczny spadek w trzecim kwartale 2016 r. był jeszcze większy (19 proc.).

Trzeba zwrócić uwagę, że po bardzo słabym wyniku w trzecim kwartale 2016 r. (spadek o 21 proc. względem czwartego kwartału 2013 r.), wyraźnie poprawiła się wartość produkcji dotyczącej infrastruktury publicznej (np. torów kolejowych, dróg, mostów i sieci przesyłowych). Pod koniec minionego roku mocno spadła natomiast produkcja związana z budynkami mieszkalnymi oraz niemieszkalnymi.

Ten wynik był o 25 proc. gorszy niż trzy lata temu. Trzeba również dodać, że ogólna wartość produkcji budowlanej (wyrównana sezonowo), w trzecim kwartale 2016 roku była najniższa od dziewięciu lat. Spadek aktywności inwestycyjnej współfinansowanej ze środków UE na pewno jest jedną z przyczyn tak złych wyników.

Opóźnienia związane z wykorzystaniem funduszy unijnych mocno uderzają w krajową budowlankę, która przez ostatnie lata uzależniła się od takiego dodatkowego źródła finansowania. Wpływ na wyniki branży budowlanej miała również nowelizacja prawa zamówień publicznych. Zmiany prawne niestety skutkowały późniejszym ogłoszeniem wielu przetargów.

Opisywane czynniki nie dotyczyły tylko specyficznej części budowlanki, jaką jest budownictwo mieszkaniowe. Spora aktywność deweloperów mieszkaniowych na pewno poprawiła ogólne wyniki produkcji budowlanej z 2016 r.

Dzięki danym Eurostatu, można łatwo porównać wyniki budownictwa z różnych krajów. Te informacje wskazują, że nie tylko w Polsce budowlanka przeżywa okresowy kryzys. Podobna sytuacja dotyczy również sektora budowlanego z Czech, Słowacji i Węgier.

W czterech analizowanych państwach (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), spadki produkcji dotyczącej infrastruktury publicznej pociągnęły w dół ogólne wyniki budownictwa. W zależności od kraju, negatywne zmiany rozpoczęły się latem albo jesienią 2015 roku. Odpornością na kryzys wykazała się ostatnio rumuńska budowlanka. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w Rumunii spory spadek produkcji budowlanej odnotowano nieco wcześniej.

Informacje dotyczące Czech, Słowacji i Węgier sugerują, że w wymienionych krajach pogorszenie wyników budownictwa również miało związek z mniej intensywnym wykorzystaniem środków unijnych. Te trzy kraje, podobnie jak Polska, już niebawem powinny odnotować wzrost produkcji budowlanej.

Uruchomienie większej liczby inwestycji współfinansowanych przez UE na pewno będzie priorytetem dla wszystkich czterech państw, ponieważ w każdym z tych krajów można zauważyć negatywny wpływ wyników budownictwa na tempo wzrostu gospodarczego.

O sytuacji na rynku budowlanym mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Już od dłuższego czasu docierają do nas niepokojące informacje na temat kondycji polskiego sektora budowlanego. To właśnie słabe wyniki rodzimej budowlanki są jednym z czynników, które najmocniej wpłynęły na zmniejszenie tempa wzrostu PKB (2015 r. - 3,9 proc., 2016 r. - wstępnie 2,8 proc.).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu