fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Boris Johnson: Wielka Brytania poradzi sobie bez porozumienia handlowego

AFP
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie chcę, aby okres przejściowy zakończył się bez zawarcia nowego porozumienia handlowego z Unią Europejską. Jednocześnie jest przekonany, że jego kraj poradzi sobie, jeśli negocjacje nie przyniosą efektu.

Premier Boris Johnson i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej zgodzili się na przyspieszenie rozmów dotyczących relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po brexicie. 

Politycy przyznali, że obie strony są podzielone w kwestii m.in. rybołówstwa i równego traktowania firm.

- Są trudne kwestie, które należy rozwiązać. Nie ma wątpliwości, UE musi zrozumieć, że jesteśmy całkowicie poważni co do zapewnienia kontroli nad naszymi prawami i przepisami - mówił Johnson.

Brytyjski premier przyznał, że w czasie pandemii wolałby, aby porozumienie zostało zawarte. Jednocześnie wyobraża sobie sytuację, gdy do końca roku rozmowy z Brukselą nie przyniosą efektu.

UE twierdzi, że każde porozumienie musi zostać wynegocjowane do końca października, a najpóźniej w pierwszych dniach listopada, aby pozostawić wspólnocie wystarczająco dużo czasu na ratyfikację przed końcem roku.

Kolejne rozmowy w sprawie handlu mają być prowadzone w Londynie w przyszłym tygodniu w Londynie. W dniach 15-16 października przywódcy Unii Europejskiej mają ocenić postępy w negocjacjach. Władze Wielkiej Brytanii zapowiedziały również, że do 15 października chcą mieć jasno co do tego, czy porozumienie jest możliwe. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA