fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Co drugi Brytyjczyk uważa, że jego kraj przestanie istnieć

AFP
Wielka Brytania może przestać istnieć w ciągu najbliższej dekady - uważa 50 proc. uczestników sondażu Ipsos MORI przeprowadzonego wśród obywateli Wielkiej Brytanii - informuje Reuters.

W związku z brexitem do jakiego ma dojść 31 stycznia 2020 roku (jego datę przekładano już trzykrotnie, początkowo miało do niego dojść 29 marca) w Wielkiej Brytanii istnieje obawa, że dojdzie do odłączenia się od kraju Szkocji i Irlandii Północnej.

Szkocka Partia Narodowa zapowiada, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE będzie dążyć do rozpisania kolejnego referendum w sprawie niepodległości kraju. Poprzednie - z 2014 roku - zakończyło się porażką zwolenników niepodległości (55 proc. głosujących zagłosowało za pozostaniem Szkocji w Wielkiej Brytanii).

Z sondażu Ipsos Mori wynika, że liczba osób, które uznają, iż Wielka Brytania rozpadnie się w ciągu 10 lat, zwiększyła się o siedem punktów procentowych od 2014 roku - wówczas tego zdania było 43 proc. respondentów.

Tylko 29 proc. uczestników sondażu uważa, że Wielka Brytania w obecnej formie przetrwa kolejną dekadę. W 2014 roku takich osób było 45 proc.

Aż 42 proc. respondentów uważa, że Wielka Brytania przestanie istnieć w ciągu pięciu lat. Przeciwnego zdania jest 44 proc. ankietowanych.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1001 pełnoletnich Brytyjczyków pomiędzy 25 a 28 października.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA