fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Parlamentarzysta zapowiada referendum ws. niepodległości Szkocji

stock.adobe.com
Drew Hendry, parlamentarzysta Szkockiej Partii Narodowej przekonywał w rozmowie z CNBC, że umowa brexitowa wynegocjowana przez Borisa Johnsona z UE jest "straszna", a opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię odbije się negatywnie na Szkocji.

Według Hendry'ego brexit bez umowy, który wciąż jest możliwy, doprowadziłby do likwidacji 100 tys. miejsc pracy, a średni roczny dochód przeciętnego Szkota mógłby zmniejszyć się o 1600 funtów.

Jednocześnie parlamentarzysta podkreślił, że umowa wynegocjowana z UE przez Johnsona (która wciąż nie została przyjęta przez Izbę Gmin), jest dla Szkocji niemożliwa do zaakceptowania (SNP zapowiada głosowanie przeciw umowie).

W ubiegłym tygodniu SNP wezwała do przesunięcia daty brexitu o trzy miesiące domagając się, by w tym czasie zorganizowano w Wielkiej Brytanii przedterminowe wybory.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon ostrzegała wcześniej, że wyjście z UE na podstawie umowy Johnsona będzie "znacznie twardszym brexitem" niż ten, który mógłby się odbyć na podstawie umowy Theresy May (odrzuconej trzykrotnie przez Izbę Gmin).

Hendry w rozmowie z CNBC przypomniał, że w referendum z 2016 roku 62 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w UE (zwolennicy pozostania w UE stanowili też większość w Irlandii Północnej).

Teraz, zdaniem Hendry'ego, w Szkocji powinno dojść do referendum ws. niepodległości. - Sondaże przeprowadzone ostatnio w Szkocji pokazują, że ludzie uważają, iż kraj miałby przed sobą lepsza przyszłość pod względem ekonomicznym, gdyby został w UE jako niepodległe państwo. A większość osób chciałoby głosowania (referendum) w tej sprawie - mówi parlamentarzysta.

Hendry dodał, że ustawy niezbędne do przeprowadzenia referendum niepodległościowego w Szkocji w 2020 roku zostaną przyjęte przez szkocki parlament do końca 2019 roku.

- Ludzie chcą, aby głosowanie się odbyło i będą mogli dokonać wyboru - podkreślił.

Źródło: CNBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA