fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

UE do Johnsona: Większe ustępstwa, jeśli chcesz porozumienia

AFP
Przedstawiciele Unii Europejskiej uważają, że premier Boris Johnson musi pójść na większe ustępstwa, jeśli chce zawrzeć porozumienie w sprawie brexitu

W rozmowie telefonicznej z Borisem Johnsonem kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że porozumienie jest „zasadniczo martwe”. Między Brukselą i Londynem zaczyna się gra o to, kto jest odpowiedzialny za porażkę.

Główny negocjator Unii Europejskiej ws. brexitu, Michel Barnier, powiedział, że zawarcie porozumienia przed 31 października byłoby "bardzo trudne", ale państwa członkowskie nie mogły zaakceptować propozycji Johnsona. Dodał jednocześnie, że porozumienie jest "nadal możliwe".

- Szczerze mówiąc, nie jesteśmy w stanie osiągnąć porozumienia z Wielką Brytanią - powiedział w Parlamencie Europejskim. Zapewnił, że w najbliższych dniach będzie dostępny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, aby osiągnąć porozumienie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że pracuje nad porozumieniem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, które, jak sam powiedział, jest nadal możliwe.

- Nie zgadzam się na grę w obwinianie. Osobiście nie wykluczam żadnego porozumienia - powiedział na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. - Ryzyko braku porozumienia pozostaje realne i zasadniczo sprowadza się do decyzji rządu brytyjskiego - dodał.

Unijni dyplomaci są sceptycznie nastawieni na kwestię porozumienia. Większość oczekuje, że Johnson będzie zmuszony zaakceptować przedłużenie brexitu. Może to oznaczać wyjście Wielkiej Brytanii w niezorganizowany sposób lub całkowite odrzucenie tego procesu.

Jednocześnie podkreślono, że Unia nie przygotowuje dla Londynu żadnej nowej oferty.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA