fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Tusk po spotkaniu z Johnsonem: Bez przełomu

AFP
Główny negocjator UE ds. brexitu przyznał w poniedziałek, że trudno jest znaleźć sposób na wyjście z impasu ws. brexitu, ponieważ żądanie Borisa Johnsona, by odejść od tzw. backstopu - zapisu w umowie wynegocjowanej przez Theresę May, który pozwoliłby uniknąć odtworzenia granicy między Irlandią, a Irlandią Północną - jest nie do zaakceptowania.

Barnier w czasie konferencji prasowej z szefem MSZ Heiko Maasem podkreślił, że żądania Borisa Johnsona, premiera Wielkiej Brytanii, który chce usunięcia z umowy brexitowej backstopu (rozwiązanie przewidujące, że po brexicie Wielka Brytania pozostanie czasowo członkiem unii celnej z UE), są nie do zaakceptowania.

Źródła w Brukseli twierdzą, że Wielka Brytania nie przedstawiła żadnej realnej alternatywy dla backstopu, więc nie należy spodziewać się nagłego przełomu w rozmowach na temat zmian w umowie ws. brexitu.

- Bazując na obecnym sposobie myślenia Wielkiej Brytanii trudno wyobrazić sobie, jak moglibyśmy osiągnąć rozwiązanie, które wypełnia cele backstopu - przyznał Barnier. - To bardzo wrażliwa i trudna faza (negocjacji) - dodał.

Po spotkaniu z Johnsonem na marginesie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze: "Bez przełomu. Bez załamania. Bez czasu do stracenia".

Z kolei unijny dyplomata, cytowany przez Reutersa twierdzi, że rząd Johnsona prezentuje "kontrproduktywne podejście przerzucając na Unię własne problemy i żądając, aby Bruksela je rozwiązała".

- Dlaczego mielibyśmy naginać nasze zasady dla kraju, który wychodzi (z UE)? Dlaczego ryzykować dla kraju trzeciego? Dlaczego pomóc im w złagodzeniu wyjścia naszym kosztem? - pyta dyplomata.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA