fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Minister finansów Niemiec: Nie oszukujmy się - twardy brexit nas dotknie

AFP
Minister finansów Niemiec, Olaf Scholz ostrzegł, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy dotknie Niemcy, ponieważ zakłóci handel z Wielką Brytanią - informuje Reuters.

Wielka Brytania powinna wyjść z UE do 31 października. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson deklaruje, że jest zdeterminowany, by doprowadzić do brexitu tego dnia - nawet jeśli będzie to oznaczać twardy brexit (brexit bez umowy). Losy brexitu mają rozstrzygnąć się na szczycie UE 17-18 października.

Scholz podkreśla, że "nieuporządkowane wyjście (z UE) Brytyjczyków nie będzie dobre". - Największą szkodę wyrządzą Brytyjczycy samym sobie - dodaje.

- Ale nie miejmy złudzeń - to dotknie też Niemcy. Nowe cła i dodatkowe kontrole celne doprowadzą do opóźnień w handlu - podkreśla.

Scholz zapewnia jednocześnie, że niemieckie służby celne są dobrze przygotowane na taką ewentualność.

W 2018 roku niemiecki eksport do Wielkiej Brytanii stanowił 6 proc. całego eksportu Niemiec. Wielka Brytania była piątym na świecie odbiorcą towarów z Niemiec.

Niepewność związana z brexitem już teraz wpływa na sytuację niemieckich firm nastawionych na eksport - zauważa Reuters. Większość ekonomistów spodziewa się, że gospodarka Niemiec znajdzie się wkrótce w recesji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA