fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Komisja Europejska: UE może nie zaakceptować odłożenia brexitu

AFP
Unia Europejska ostrzega, że opóźnienie brexitu na termin po 31 października może nie zostać zaakceptowane.

W komunikacie do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, Komisja Europejska stwierdza, że ??organizacje te nie powinny „opierać się na założeniu”, że przed 31 października nastąpi kolejna prośba o odłożenie brexitu.

„Termin 31 października 2019 r. upływa za zaledwie osiem tygodni. Pozostał krótki czas a sytuacja polityczna w Zjednoczonym Królestwie zwiększyła ryzyko, że Wielka Brytania wycofa się w tym dniu ze Wspólnoty bez porozumienia" - zaznaczono w komunikacie. Komisja Europejska ostrzega przy tym, że zgodnie z art. 50, na którym opiera się cały proces brexitu, wszystkie podmioty muszą nadal przygotowywać się na wszystkie możliwości.

„W związku z tym wszystkie podmioty powinny teraz dokonać wszelkich niezbędnych ostatecznych korekt swoich planów w związku z możliwym wyjściem Wielkiej Brytanii bez porozumienia w dniu 1 listopada 2019 r." - zaznaczono.

Plany te „nie powinny opierać się na założeniu, że Zjednoczone Królestwo wystąpi o trzecie odroczenie terminu i że zostanie to uzgodnione przez Radę Europejską przed 31 października”.

Komisja Europejska ostrzegła też w środę, że backstop jest „jedynym zidentyfikowanym rozwiązaniem”, które zapobiegnie powstaniu „twardej” granicy między Irlandią a Irlandią Północną, po brexicie bez umowy, oraz jedynym sposobem na zabezpieczenie Porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które położyło kres północnoirlandzkiej wojnie domowej.

Komunikat do wszystkich państw członkowskich UE i instytucji UE zdaniem ekspertów zwiększa presję na Borisa Johnsona, osłabionego po utracie większości w Izbie Gmin zeszłej nocy.

Źródło: rp.pl/ Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA