fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brytyjska minister ostrzega przed chaosem w kraju

AFP
Minister pracy i emerytur w rządzie Theresy May, Amber Rudd, zaapelowała do polityków Partii Konserwatywnej, by ci w głosowaniu zaplanowanym na 11 grudnia poparli umowę ws. brexitu wynegocjowaną przez Theresę May, ponieważ jej odrzucenie doprowadzi do chaosu, którego należy uniknąć.

Jest bardzo prawdopodobne, że 11 grudnia Izba Gmin odrzuci umowę regulującą stosunki między Wielką Brytanią a UE po brexicie, którą wynegocjowała May, ponieważ przeciw ma głosować cała opozycja, a także wspierająca rząd Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) oraz część polityków rządzącej krajem Partii Konserwatywnej.

- Posłowie muszą rozważyć, czy woleliby inne warianty, w tym łagodniejszy brexit, opcję w stylu norweskim, albo kolejne referendum, które mogłoby odwrócić wyniki referendum z 2016 roku - podkreśliła Rudd.

Minister przyznała, że wtorkowe głosowanie "będzie trudne", ale wyraziła przekonanie, że May pozostanie premierem nawet jeśli jej rząd przegra głosowanie.

Zdaniem Rudd próby zmiany lidera Partii Konserwatywnej w tym momencie byłyby "prawdziwym błędem" w obecnej sytuacji, gdyż uczyniłyby ją jeszcze trudniejszą.

Mówiąc o umowie wynegocjowanej przez May Rudd stwierdziła, że to "dobre porozumienie dla kraju".

- Sądzę, że zostanie przyjęta, ale wiem, że będzie to trudne - dodała.

Rudd, jako pierwsza wskazała, że planem B wobec obecnej umowy mogłoby być porozumienie wiążące Wielką Brytanię z UE bardziej niż porozumienie, które będzie głosowane 11 grudnia (Wielka Brytania byłaby na jego mocy stowarzyszona z UE tak jak Norwegia).

- Co będzie, jeśli odrzucimy porozumienie (wynegocjowane przez May)? Wszystko może się zdarzyć. Jest wiele różnych rzeczy, które mogą się zdarzyć, z których większość się nie zdarzy. Więc jeśli myślimy o tym porozumieniu musimy wziąć pod uwagę jakie są inne opcje - dodała.

Rudd zaznaczyła przy tym, że bliższe związanie się z UE, bądź drugie referendum cieszą się w Izbie Gmin znaczącym poparciem.

- Ludzie muszą przemyśleć, czy nie popierając umowy wynegocjowanej przez rząd, uważają, że będą to lepsze rozwiązania - dodała minister.

Rudd przekonywała, że porozumienie w kształcie wynegocjowanym przez May zapewni krajowi "stabilność, której chcemy, której chce nasz biznes".

Tymczasem po odrzuceniu porozumienia "nikt nie wie co się stanie, a chaosu należy uniknąć" - mówiła.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA