Blogi

Rynek dojrzewa powoli

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Do września zarejestrowano o jedną trzecią mniej jednośladów niż rok temu. Najprawdopodobniej nadal jest to pokłosie zmiany przepisów sprzed trzech lat. Tyle że wtedy sprzedaż wystrzeliła, gdy uprawnienia do prowadzenie najmniejszych 125-tek uzyskała nowa grupa osób. Kto chciał, najprawdopodobniej kupił już taką maszynę, stąd spadek.
Dla odmiany wyraźnie rośnie w Polsce najbardziej elitarna część rynku – motocykli ciężkich, z segmentu, w którym królują niemieckie BMW, harleye-davidsony i yamahy, a za nimi suzuki i hondy. Ich udział w rynku się zwiększa, a właściciele tych pojazdów najczęściej również jeżdżą bardziej rozsądnie. Widać więc, że rośnie liczba osób traktujących jazdę na motocyklu nie jako możliwość przemieszczania się, ale jako hobby. To także oznacza, że polski rynek dojrzewa. Kolejny powód do zadowolenia, tym razem wymuszony administracyjnie – że wśród nowo kupowanych jednośladów nie ma już tych emitujących największe zanieczyszczenia.
Co jednak różni polski rynek od zachodnich, to – tak samo jak w przypadku samochodów osobowych – że sprzedaż pojazdów używanych jest znacząco większa niż nowych. W  tym roku – od stycznia do września – dwukrotnie. W tym przypadku więc niestety o dojrzewaniu rynku mówić nie możemy, bo jest ono bardzo powolne. Cieszy jednak powodzenie polskiej marki Romet Motors, która jest najpopularniejszą w kraju i to niekoniecznie z powodu niższej ceny niż jednośladów produkowanych przez zachodnich i dalekowschodnich producentów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL