fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kosztowne przelewy

AdobeStock
Albo więcej płaci się za prowadzenie konta, albo za pojedyncze transakcje. Warto brać to pod uwagę przed wyborem oferty najodpowiedniejszej dla firmy.

Przelewy w okienku bankowym kosztują od 4,99 zł w Idea Banku, do 16 zł w Banku Ochrony Środowiska. Placówki lepiej więc omijać z daleka, zwłaszcza jak zleceń tego typu składa się wiele. Realizacja opłat z konta internetowego lub aplikacji mobilnej może przynieść duże oszczędności. Największe szanse na nie mają mikro firmy. W BOŚ np. konto EKOstarter nie tylko jest bezpłatne przez pierwsze 18 miesięcy, ale umożliwia również bezpłatne realizowanie przelewów w sieci. Niestety mogą je założyć tylko nowi klienci banku.

Wiele instytucji, jak np. Getin Bank, różnicuje oferty kont firmowych według potrzeb klientów. Trzeba jednak pamiętać, że im mniejsza opłata za konto, tym mniej przywilejów. Przykładem mogą być Pakiety Moja Firma w Getin Banku. Do dyspozycji są trzy. Najmniejszy i najtańszy, bo za 19 zł miesięcznie Pakiet Moja Firma 3, zapewnia trzy bezpłatne przelewy. Większy, ale i droższy Pakiet Moja Firma 30, zapewnia – jak w nazwie 30 darmowych przelewów, ale jest też dwa razy droższy. Największy – za 100 zł, obejmuje sto przelewów, czyli – jeśli nie korzysta się z innych usług – po 1 zł za jeden.

Podobnie jest w Deutsche Banku dla konta dbNET Biznes, w skład którego wchodzą cztery pakiety: Pakiet db S, db M, db L i db XL. Im większy, ten droższy, ale dający większe możliwości. Każdy może też być darmowy przy utrzymywaniu na rachunku odpowiedniego salda – od 10 tys. zł w przypadku db S do 75 tys. zł w przypadku db XL. Wielkość firmy i jej obrotów ma więc niebagatelne znaczenie przy wyborze najlepszej oferty. Najłatwiejszy wybór mają prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i firmy z sektora MŚP. W Nest Banku np. klienci biznesowi nic nie płacą za prowadzenie konta głównego, ani dodatkowego. Bank nie potrąca też opłat za przelewy internetowe, nawet te realizowane w euro (i to bez względu na ich liczbę) oraz za pierwszą kartę kredytową.

Nie zawsze jednak warto kierować się brakiem pobierania opłat za rachunek. W Raiffeisen Polbanku np. Wymarzone Konto dla Biznesu jest bezpłatne, ale przelewy kosztują, jeżeli firma ma mniej niż 100 tys. zł miesięcznie wpływu na konto.

Znacznie ciekawsze jest bezpłatne PLUS Konto Biznes w Volkswagen Banku, które obejmuje do 250 przelewów bez żadnych kosztów. Dopiero za 251 transakcję zapłaci się 0,30 zł. Kwota jest więc niewielka. Więcej darmowych przelewów, bo aż tysiąc oferuje Toyota Bank. Konto kosztuje jednak 15 zł miesięcznie a wydanie karty debetowej 40 zł. Do tego dochodzi 5 zł opłaty za przelew do ZUS i kolejne 5 zł za przelew do urzędu skarbowego. Bez dodatkowych udogodnień konto pochłonie więc 65 zł miesięcznie a płatne są także wypłaty gotówki z bankomatów w kraju i zagranicą.

Wybór odpowiedniego konta jest więc wyzwaniem. Najprościej jest przestudiować tabelę opłat i przekalkulować z jakich możliwości się będzie korzystało i ile będzie to kosztowało, ponieważ może się zdarzyć, że dodatkowe opłaty za przelewy, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów wyniosą więcej niż sama opłata za prowadzenie rachunku z pakietem przywilejów. ?

Przegląd bankowych cenników Źródło: bank; stan z 21 listopada

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA