fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koniec śmieci z plastiku? Polka wymyśliła jadalne opakowania

ROL
SCOBY, czyli organiczne opakowanie, to wynalazek Polki - Róży Rutkowskiej, absolwentki poznańskiej School Of Form.

SCOBY - skrót od Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast - to organiczne opakowanie, które uprawia się przez dwa tygodnie jak cebulę, czyli przez nawarstwianie. Nie ma wielkich wymagań. Nie potrzebuje ani światła, ani sterylnych warunków, ani nawet zaawansowanej technologii. "Folia" powstaje z tzw. grzybka herbacianego czyli kombuchy, karmionego odpadami rolniczymi. Zużyte opakowanie można wyrzucić na kompost, albo po prostu zjeść.

Wynalazek młodej Polki może całkowicie zrewolucjonizować rynek opakowań, zwłaszcza po ostatniej decyzji Komisji Europejskiej, która zdecydowała, że do 2021 roku znikną z krajów UE niektóre plastikowe jednorazówki: sztućce, talerzyki, słomki i patyczki higieniczne. Natomiast do 2025 r. państwa członkowskie będą zmuszone ograniczyć produkty, dla których nie ma alternatywy. To m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody.

make_grow/ Instagram

Serwis Mashable pisze, że wynalazek Polki jest "genialny", ponieważ nie tylko powstaje naturalnie, ale jest te całkowicie biodegradowalny. Na dodatek hoduje się je tylko dwa tygodnie a opakowana w nie żywność zachowuje świeżość przez pół roku.

make_grow/ Instagram

Róża Rutkowska za projekt SCOBY dostała nagrodę w tym roku na Łódź Design Festival. Zajęła trzecie miejsce.

make_grow/ Instagram
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA