fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Międzynarodowe firmy nie są przygotowane na twardy brexit

AFP
Zdecydowana większość międzynarodowych firm w Irlandii nie jest gotowa na brexit bez umowy. To może oznaczać dla nich i dla ich klientów ogromne problemy.

Czytaj także: Strach 2.0. Scenariusz brexitu bez umowy

Z raportu irlandzkiej organizacji InterTradeIreland, zajmującej się wsparciem dla firm na rynkach światowych, wynika, ze jedynie 6 procent firm transgranicznych jest gotowa na brexit bez umowy.

Dzienni "The Independent" pisze, że według raportu większość firm postanowiła zignorować zagrożenia wynikające z wyjścia Wielkiej Brytanii z unii Europejskiej bez podpisania jakiejkolwiek umowy. Tymczasem pierwszym problemem po brexicie może być kłopot z przepływem gotówki, wzrost cen a także niedostępność na Wyspach wielu towarów, w tym produktów żywnościowych i leków.

InterTradeIreland apeluje do firm, by podjęły niezbędne kroki, by zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami twardego brexitu.

- Ignorowanie Brexitu to gorsze wyjcie, niż nieprzygotowanie się nań - powiedział Aidan Gough, dyrektor ds. Strategii i polityki InterTradeIrlandia.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, ze jego kraj opuści UE 31 października - bez względu na okoliczności. Johnson zapewnia, że Londyn jest gotowy na brexit i nie ma mowy o problemach z brakiem żywności w sklepach czy brakiem niektórych leków w aptekach i szpitalach.

Brytyjski rząd ma przeznaczyć 138 milionów funtów na kampanie informacyjna dla przedsiębiorców, aby pomóc im się przygotować na utrudnienia związane z twardym brexitem. Dodatkowo rząd w Londynie ma jeszcze w tym roku przeznaczyć 4,2 miliarda funtów na zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży granicznej oraz służby celnej, a także na wsparcie finansowe właścicieli firm, które ucierpią na bezumownym wyjściu z UE.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA