fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Brytyjczycy uciekają do Unii. Rośnie liczba emigrantów z Wysp

AFP
Po brexicie wzrosła liczba Brytyjczyków wolących mieszkać na kontynencie.

Analiza danych OECD i Eurostatu wskazuje, że liczba Brytyjczyków decydujących się na migrację z Wielkiej Brytanii do krajów UE znacząco wzrosła po brexicie. W latach 2008-15 każdego roku na emigrację decydowało się średnio 56 832 Brytyjczyków, a po brexicie, w latach 2016-18 liczba ta wzrosła do średnio 73 642.

Z analizy wynika, że o 500 procent wzrosła też liczba tych, którzy zdecydowali się ubiegać o obywatelstwo któregoś kraju Unii. W Niemczech liczba Brytyjczyków, którzy zdecydowali się na niemieckie obywatelstwo wzrosła po brexitowym referendum aż o 2000 procent.

- Taki wzrost w liczbach jest czymś, czego spodziewać się można, gdy kraj jest dotknięty poważnym kryzysem gospodarczym lub politycznym – twierdzi, cytowany przez „The Guardian", Daniel Auer, współautor analizy.

Na decyzje odnośnie obywatelstwa wpływa niepewność co do praw Brytyjczyków w obrębie Unii. Porozumienie z Unią nie zagwarantowało w pełni możliwości swobodnego poszukiwania pracy w UE przez obywateli Zjednoczonego Królestwa. Dla wielu profesjonalistów to znaczące utrudnienie, które wpłynęło na podjęcie decyzji o ubieganiu się o obywatelstwo któregoś z państw Unii.

Z wywiadów przeprowadzonych przez autorów analizy stworzonej przez Oxford University Berlin, wynika, że połowa decydujących się na emigrację decyzję podjęła w ciągu pierwszych trzech miesięcy po referendum brexitowym. Naukowcy oceniają, że Brytyjczycy działali w tej materii relatywnie spontanicznie.

Największy skok w migracji odnotowała Hiszpania, ulubiony kierunek brytyjskich emerytów. Potwierdzonych i zarejestrowanych imigrantów z Wysp mieszka tam już ponad 380 tysięcy. W latach 2008-2015 formalnie emigrowało średnio 2300 rocznie, podczas gdy w ciągu dwóch lat między 2016 a 2018 wyemigrowało ponad 21 tysięcy. Znacząco wzrosła także liczba potwierdzonych migracji do Francji czy Niemiec. W Niemczech liczba Brytyjczyków ubiegających się niemieckie obywatelstwo jest już wyższa niż liczba Polaków czy Rumunów albo Irakijczyków starających się o to samo. Tylko Turcy wyprzedzają Brytyjczyków w swojej chęci stania się obywatelami Niemiec.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA