Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii oraz Uniwersytetu Karola III w Madrycie chcą użyć do stworzenia AI danych pozyskiwanych z tzw. wearables, czyli urządzeń do noszenia na ciele. Dane te mają zostać przeanalizowane i ocenione przez algorytm uczenia maszynowego.

Zdaniem naukowców przyszłe problemy neurologiczne można przewidzieć w bardzo wczesnym etapie rozwoju dziecka, śledząc jak niemowlę się porusza. Takie wnioski wyciągnięto z wcześniejszych badań, w których zbierano dane z akcelerometrów, żyroskopów i magnetometrów przytwierdzonych do kostek niemowląt. Algorytm wykrywał ruchy prawej i lewej nogi, analizował czas trwania tych ruchów średnie przyspieszenie, największe przyspieszenie i inne cechy - pisze Business Insider. Chodzi o analizę ruchów wykonywanych spontanicznie, np. to jak często niemowlę kopie.

Naukowcy twierdzą, że dzięki takim badaniom będzie można z 77-procentową trafnością wykryć problemy neurologiczne, które pojawiają się u dzieci między 7 a 12 rokiem życia. Obecnie są one diagnozowane dopiero, kiedy dziecko skończy dwa lata, czyli dość późno. Przy problemach neurologicznych jednak ważne jest, by wyłapać je jak najwcześniej.