fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sotheby's sprzedaje cenny zestaw: znaczek, moneta i arkusz z błędem

Sotheby's
Dwa najbardziej pożądane przez kolekcjonerów egzemplarze znaczków oraz jedna z najrzadszych monet na świecie mogą przynieść łącznie 37 milionów dolarów (ponad 135 mln złotych), gdy trafią pod młotek w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu.

Trzy cenne okazy kolekcjonerskie: znaczek z byłej kolonii brytyjskiej, moneta „Podwójny orzeł" z 1933 r. i arkusz amerykańskich znaczków pocztowych wydrukowanych z unikalnym błędem – mogą ustanowić nowe rekordy aukcji - pisze CNN.

Najstarszym z przedmiotów jest 165-letnia jednocentowa Magenta, określana przez dom aukcyjny jako „najsłynniejszy i najcenniejszy znaczek świata". Pochodzący z Gujany Brytyjskiej, obecnie znanej jako Gujana. Jest to prawdopodobnie ostatni zachowany znaczek tego rodzaju.

Wszystkie znaczki kolonii były importowane z Wielkiej Brytanii. Jednak w 1855 roku niedobór znaczków skłonił poczmistrza z Gujany Brytyjskiej do zamówienia nowej serii u lokalnej drukarni gazetowej. Wydrukowany został na kiepskim różowym papierze. Obraz na znaczku jest bardzo słabo widoczny. Matrycę nieudanego znaczka zniszczono. W 2014 r. na aukcji w Nowym Jorku ten unikalny znaczek został sprzedany za 9,5 miliona dolarów i trafił do kolekcji projektanta butów Stuarta Weitzmana.

Według Sotheby's znaczek może zostać sprzedany za około 15 mln dolarów. Podobnie jak kolejny przedmiot kolekcjonerski Weitzmana: wyjątkowo rzadka, złota moneta 20-dolarowa z lat 30. XX wieku zwana Double Eagle lub Saint-Gaudens Double Eagle (Podwójny Orzeł). Większość tych złotych monet został przetopiona w 1937 roku po zakazie gromadzenia złota wydanym przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

W 1944 roku uznano, że każda taka moneta znajdująca się w prywatnych rękach zostanie uznana za skradzioną. Należąca do Weitzmana znajdowała się w prywatnej kolekcji a jej właściciel pozwał rząd USA, by móc ją legalnie zachować. W 2002 roku stała się drugą najdroższą monetą amerykańską, jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji, osiągając cenę 7,6 miliona dolarów.

Ostatnią z trzech części kolekcji Weitzmana – którą Sotheby's nazwała „Trzy skarby" – jest arkusz pierwszych znaczków pocztowych USA, datowanych na rok 1918. Znaczki, ktore nazwano „Inverted Jenny", czyli „Odwrócona Jenny" - są znane i cenne z powodu błędu w druku: na znaczku nadrukowano wizerunek samolotu do góry nogami. Zanim drukarz się zorientował wydrukowano 100 takich znaczków. Na sprzedaż jest arkusz czterech znaczków. Dom aukcyjny szacuje, że sprzedadzą się za 5 - 7 milionów dolarów.

Aukcja odbędzie się 8 czerwca w Nowym Jorku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA