fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Stóg siana za 111 mln dolarów. Licytacja trwała chwilę

AFP
110,7 mln dolarów (425 mln złotych) - za tyle sprzedany został obraz Claude'a Moneta z cyklu "Meules" (Stogi).

Aukcja w nowojorskim oddziale Sotheby's trwała zaledwie 8 minut.

Dom aukcyjny poinformował, że jeszcze nigdy nikt nie zapłacił aż tyle nie tylko za obraz Moneta, ale w ogóle za jakiekolwiek dzieło impresjonisty.

Nie wiadomo kim jest nowy właściciel obrazu, ale poza nim w licytacji brało udział jeszcze pięć osób. Sotheby's poinformował, że sprzedający - także anonimowy - kupił obraz w 1986 roku za 2,5 mln dolarów od spadkobierców bogatego biznesmena z Chcago, który obraz kupił bezpośrednio od Moneta. Wiadomo jedynie, że sprzedający postanowił przeznaczyć cześć wylicytowanej sumy na cele charytatywne.

AFP

Sprzedany w Nowym Jorku obraz Claude Moneta to jeden z cyklu 25 dzieł, które powstały w latach 189 - 1891 w Giverny w Normandii, gdzie malarz spędził część życia. Wszystkie obrazy przedstawiają stóg siana, malowany o różnych porach dnia, w różnym świetle. Płótno ma wymiary 92 na 72 centymetry.

Osiem płócien  z tego cyklu jest w prywatnych kolekcjach - resztę można podziwiać w muzeach: Getty Center w Los Angeles, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz paryskim Muzeum d'Orsay.

Do niedawna najdroższym dziełem Claude Moneta, wystawionym na licytację, był obraz "Nymphéas en fleurs" (Kwitnące nenufary). W maju 2018 roku sprzedano je na aukcji w Nowym Jorku za 84,6 mln dolarów czyli niespełna 325 mln złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA